Paliwo - substancja wydzielająca przy intensywnym utlenianiu (spalaniu) duże ilości ciepła.
Rolnicy będą mogli ponownie ubiegać się o zwrot kosztów za olej napędowy, którym zasilają swoje maszyny rolnicze. W pierwszym terminie kwota zwrotu za paliwo wynosiła 1,20 zł za litr. W drugim ta stawka będzie nieco wyższa, a to przyjemna wiadomość dla wszystkich rolników. Nabór wniosków rusza już niebawem i będzie trwać tylko przez miesiąc. Kiedy pieniądze trafią do rolników?
Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dwa razy w roku. Pierwszy termin minął w lutym, a drugi rusza 1 sierpnia i potrwa do 2 września 2024 r. W tym czasie należy złożyć wniosek wraz z fakturami VAT za olej napędowy zakupiony do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 r.
MRiRW przekazało terminy ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na rok 2024. Sprawdziliśmy do kiedy należy złożyć wniosek oraz jakie zmiany napotka producent rolny w trakcie załatwiania formalności w danym urzędzie.
Analitycy wydali opinię dotyczącą rosnącej produkcji ropy w krajach spoza OPEC+ a w tym rownież USA. Według nich produkcja ropy może przewyższyć światowy popyt , który stale rośnie, choć wolniej niż przypuszczano. OPEC+ obiecuje głębsze cięcia produkcji, natomiast handlowcy nie do końca im ufają. Nie wierzą, że cięcia zostaną wdrożone w takim stopniu, aby całkowicie wyeliminować nadwyżkę ropy.
Zarówno rolnicy, jak i branża transportowa zgłasza w ostatnim czasie poważne problemy z dostępem do paliw na rynku hurtowym. Skierowano apel o pilną interwencję w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który nadzoruje działanie spółki Orlen.
Nowelizacja ustawy biopaliwowej, przyjęta przez polski sejm w lipcu, otwiera nowe perspektywy dla wykorzystania rzepaku i kukurydzy w produkcji biopaliw. Zmiany w prawie mają na celu zwiększenie udziału biopaliw na rynku oraz przyczynią się do odciążenia rynku od nadwyżek tych surowców rolnych. Nowe przepisy przynoszą korzyści zarówno dla sektora rolniczego, jak i branży paliwowej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.
Rusza druga tura naboru wniosków na paliwo rolnicze. Wszyscy zainteresowani producenci rolni mogą już od 1 sierpnia ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego.
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty 2023 r. Eksperci szacują, że zarejestrowana deflacja jest wynikiem niższych niż w czerwcu cen żywności.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, podczas spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego ponownie ogłosił wysokość dopłat do paliwa rolniczego oraz zapowiedział zmiany w ekoschematach. Spotkanie z prezesami isb rolniczych miało miejsce 1 czerwca 2023 roku.
Rolnictwo to gałąź gospodarki, która jest silnie uzależniona od wykorzystania paliwa. Wielu rolników szuka sposobów, aby ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją. W naszym artykule omawiamy sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa w maszynach rolniczych. Odpowiadamy również, czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania służące zmniejszeniu wykorzystania paliwa.
W piątek 17 września w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Zmiany będą dotyczyły zwiększania limitu paliwa wykorzystywanego na hektar z dotychczasowych 100 litrów do 110 litrów, a także zwiększenia limitu zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 litrów do 40 litrów. Wedle zapowiedzi posłów, zmiany prawne mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Zwrot podatku akcyzowego za większe ilości oleju napędowego w gospodarstwach rolnychWedle zapowiedzi posłów już od 1 stycznia 2022 roku rolnicy będą mogli korzystać z nowych zapisów ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. W praktyce oznacza to, że zwiększą się limity ilości oleju napędowego, za które producenci żywności będą mogli otrzymać zwrot podatku akcyzowego. Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, wprowadzane zmiany są zgodne z obietnicami złożonymi w ramach Nowego Ładu. Limit paliwa (na hektar przeliczeniowy gruntów), za który rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego zwiększy się z dotychczasowych 100 do 110 litrów. W przypadku hodowców bydła granica zostanie przesunięta z 30 na 40 litrów na dużą jednostkę przeliczeniową bydła.