120 000 zł dofinansowania dla rolników. Czas tylko do 20 września
Wielu rolników może skorzystać ze specjalnego dofinansowania realizowanego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Jest o co się starać, bowiem wysokość wsparcia to aż 120 000 złotych. Czasu jest jednak niewiele. Nabór wniosków trwa do 20 września. Kto konkretnie może skorzystać z dofinansowania? Przedstawiamy szczegóły.
Dodatkowe wsparcie finansowe dla rolników
Rolnicy mogą liczyć na specjalne wsparcie finansowe. Dopłaty nie należą się jednak wszystkim. Konieczne jest bowiem spełnienie kilku kluczowych warunków. Dofinansowanie zostanie przyznane w przypadku: prowadzenia produkcji ekologicznej lub łączenia jej z przygotowaniem do sprzedaży produktów, rozpoczęcia działalności wprowadzania żywności na rynek w ramach KŁD.
Dopłata należy się rolnikom, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha oraz wielkości ekonomicznej nie przekraczającej 25 tys. euro. Konieczne jest też uzyskanie przychodu ze sprzedaży produktów rolnych na poziomie co najmniej 5 tys. złotych, działanie w ramach mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.
Kończy się czas na złożenie wniosku
Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest złożenie wniosku. Rolnicy powinni się pospieszyć, bo zostało już tylko kilka dni . Nabór wniosków rozpoczął się 25 lipca i początkowo miał trwać do 22 sierpnia, ale został przedłużony do 20 września, by więcej osób mogło skorzystać z tego wsparcia. Co istotne, wnioski można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Formalności można dopełnić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Warto wspomnieć, że złożono już 550 wniosków w sprawie tej dopłaty na łączną kwotę 66 mln złotych.
Dofinansowanie w dwóch ratach
Jest o co się starać, bo można otrzymać aż 120 000 złotych . Wsparcie finansowe jest przyznawane w formie płatności ryczałtowej. Można wykorzystać te środki na inwestycje, takie jak budowa infrastruktury, zakup maszyn, urządzeń czy też innego wyposażenia. Warunkiem jest, że ta inwestycja musi zwiększyć wartości sprzedaży brutto produktów rolnych o minimum 30 proc. w stosunku do bazowego przychodu gospodarstwa, osiągając co najmniej poziom odpowiadający wynagrodzeniu minimalnemu w 2024 roku. Dofinansowanie jest przyznawane w dwóch ratach. Pierwsza z nich wynosi 80 proc. całej kwoty, czyli 96 tys. złotych, a druga rata to pozostałe 20 proc., czyli 24 tys. złotych.