ARiMR stworzyła aplikację dla rolników. W czym pomóc może "MOBILNA ARiMR"?
Kilka lat temu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postanowiła wdrożyć w życie swój nowy projekt, jakim jest aplikacja dla rolników - MOBILNA ARiMR. Co miała usprawnić i czy w praktyce się sprawdza? Sprawdziliśmy to.
Aplikacja ARiMR i jej zastosowanie
Żeby zrozumieć działanie aplikacji, należy cofnąć się wstecz (do lipca 2020 roku), kiedy to Agencja Rolna postanowiła wprowadzić projekt o nazwie “Mobilna ARiMR”. Aplikacja stworzona z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu pracy rolników, którzy do tej pory musieli odwiedzać jednostki stacjonarne Agencji i odstać swoje w kolejce, by potem wypełnić stosowne dokumenty. Teraz wystarczy się zalogować i postępować zgodnie z wytycznymi w aplikacji.
ARiMR zachęca do korzystania z mobilnej aplikacji, dzięki której można m.in. przesyłać dokumenty lub zdjęcia działek bezpośrednio do Agencji, siedząc przy tym wygodnie w swoim fotelu. Jest to teraz spore ułatwienie dla rolnika, który musiał jeździć za każdym razem do miasta, (często oddalonego od jego miejsca zamieszkania nawet powyżej 20 km), by np. zarejestrować lub wyrejestrować bydło.
Agencja Rolna tworząc aplikację dla rolników, postawiła klarowny cel, mianowicie usprawnienie czasochłonnego procesu składnia wniosków oraz utworzenie sposobności szybkiego i produktywnego przesyłania wszelkich dokumentów związanych z sektorem rolnictwa.
Bez internetu ani rusz
Pracownicy ARiMR zrobili zatem krok ku cyfryzacji i digitalizacji. Przekształcili analogowe procesy i obiekty fizyczne w ich cyfrowe odpowiedniki. Warto zauważyć, że skanowanie papierowych dokumentów lub korzystanie z przechowywania w tzw. chmurze, gdzie zapisują się pliki, pozwoli wyeliminować potrzebę organizowania ciężkich szaf na dokumenty.
Czasami jednak umożliwienie rolnikowi korzystania z aplikacji, sprawia nie lada wyzwanie. Aplikacja posiada wymagania techniczne, które rolnik powinien spełnić, zanim postanowi ściągnąć aplikację. Ważne jest przede wszystkim, aby telefon komórkowy lub inne mobilne urządzenie spełniało aspekty związanie z:
⦁ kompatybilnością;
⦁ lokalizacją;
⦁ połączeniem sieciowym.
Aplikację" MOBILNA ARiMR" można pobrać na urządzenie, które posiada jeden z cieszących się popularnością systemów operacyjnych takich jak Android (od wersji 5.0) lub iOS (od wersji 9.0). Interesujące jest to, że aplikacja działa również na poziomie wertykalnym (pionowym), a to ułatwienie dla pracy smartfona, który nie będzie "świrował" w trakcie uruchamiania aplikacji.
Rolnik, który zamierza, korzystając z aplikacji, przesłać zdjęcia działki, powinien włączyć w smartfonie opcję umożliwiającą sprawdzenie aktualnego położenia tzw. lokalizację urządzenia. Dzięki temu rolnik dostarczy Agencji precyzyjne informacje dotyczące geotagowania przesyłanych zdjęć. Ostatni bardzo ważny aspekt, to stabilne połączenie internetowe. Jest potrzebne głównie do zalogowania się do aplikacji oraz umożliwienia wysyłania zdjęć czy dokumentów do urzędu.
Gdzie pobrać aplikację "Mobilna ARiMR"?
Jeśli rolnik spełni wszystkie wymagane aspekty do zainstalowania aplikacji, to skąd ma ją pobrać? Śpieszymy z odpowiedzią. Do wyboru mamy trzy platformy dystrybucji cyfrowej (Google Play, App Store oraz App Gallery), z której można pobrać aplikacje, gry lub nawet książki czy muzykę.
Po zainstalowaniu aplikacji należy zalogować się do niej. Po pierwsze trzeba wprowadzić dane uwierzytelniające a finalnie potwierdzić swą tożsamość. Proces ten zoptymalizowano do tego stopnia, by każdy rolnik bez problemowo mógł przejść przez każdy etap logowania.
Prosty interfejs w aplikacji umożliwia łatwe przesyłanie dokumentów. Użytkownik może skorzystać z aparatu znajdującego się w telefonie, by zrobić geotagowanie zdjęcia działek i dokumentów a na koniec wysłać bezpośrednio do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Takie możliwości pozwalają zaoszczędzić rolnikowi czas (na dojazdy do stacjonarnych urzędów ARiMR) i pieniądze (na konieczność wysyłania dokumentów pocztą).