Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ukraińskie pola zostały skażone? Eksperci przekazali niepokojące informacje
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 27.01.2024 19:39

Ukraińskie pola zostały skażone? Eksperci przekazali niepokojące informacje

Ukraina, pole
Nathan Cima Unsplash

Bombardowania Ukrainy w obliczu wojny wywołanej przez Rosję nadal trwają. Badacze sprawdzają, czy tereny rolnicze są zdatne do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. 

Wojna na Ukrainie trwa już prawie 2 lata

Blisko dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja zaatakowała Ukrainę rozpoczynając “operację specjalną”. Było to skrajne nasilenie trwającego konfliktu o Krym i pełnoskalowa operacja wojenna. 

Od tej pory nieustannie trwają walki o różnym nasileniu. Wojna ma także wpływa na rolnictwo Ukrainy. Utrata szlaków morskich spowodowała przeniesienie ciężaru sprzedaży produkcji rolnej na drogi lądowe przy wykorzystaniu porozumień z Unią Europejską. 

Ukraińskie czarnoziemy i gleby kasztanowe uchodzą za najlepsze ziemie w całej Europie. Dotyczy to przede wszystkim południowych i wschodnich krańców Ukrainy. Terytoria obwodu Donieckiego, Chersońskiego, Zaporoskiego, Ługańskiego oraz Krym to rejony z wysokotowarową uprawą słonecznika, pszenicy i kukurydzy. Jest tam największe nagromadzenie wielkoobszarowych holdingów rolnych. 

Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

Gleby Ukrainy zanieczyszczone po bombardowaniach

Zastosowanie rosyjskich bomb zabronionych traktatami międzynarodowymi, o niejasnej zawartości, stanowi nie tylko niszczycielski czynnik dla ludności cywilnej i infrastruktury, ale także dla terenów rolnych Ukrainy. Badaniami lejów pozostawionych przez wybuchające bomby na terenach rolniczych zajął się międzynarodowy zespół naukowców. Władze ukraińskie poprosiły o pomoc naukowców z Royal Agricultural University w Cirencester w Wielkiej Brytanii. Ze strony ukraińskiej, w ramach zespołu badawczego, pracują naukowcy z National Agrarian Univeristy w Sumie. 

Podstawowym zadaniem naukowców jest opracowanie sposobów badań gleby pod kątem zanieczyszczenia ich szkodliwymi toksynami pochodzącymi z bomb, znalezienie sposobów na unieszkodliwienie tych toksyn oraz na przywrócenie odpowiedniej kondycji rolnej skażonym glebom. 

Niebezpieczne metale ciężkie w glabach

Brytyjscy naukowcy opracowali protokół pobierania próbek do badań z lejów powybuchowych. Celem projektu jest przeprowadzenie testów wszystkich lejów powstałych po wybuchach bomb, ale na ten cel zbierane są środki finansowe, by opłacić zarówno szeroko zakrojone badania, jak i przeszkolić odpowiedni personel. 

Jak podaje na swojej stronie RAU, przeprowadzono dotychczas wstępne badania w 28 kraterach w rejonie trzech okupowanych wcześniej regionów w północnej i północno-wschodniej części Ukrainy. Pierwsze wyniki wskazują na zawartość w kraterach szkodliwych metali ciężkich, w tym ołowiu, niklu i miedzi, w wysokich stężeniach. 

Jak mówi profesor Nicola Cannon z Uniwersytetu w Cirencester: […] rolnicy nie mogą sobie pozwolić na czekanie do końca wojny na rewitalizację gruntów zniszczonych i skażonych bombami. Potrzebują natychmiastowej i ciągłej pomocy, aby dowiedzieć się, które części są bezpieczne, a które niebezpieczne do wykorzystania pod uprawy.

Naukowcy podkreślają, że nie wystarczy wyrównać terenu, by można było bezpiecznie na nim uprawiać. W dalszym ciągu trwają badania nad sposobami odkażenia ziemi zniszczonej przez bomby. Skażenie metalami ciężkimi w tak wysokim stężeniu jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. 

 

Źródło: Royal Agricultural University

Tagi: Ukraina Rosja