Będą dopłaty do nowych upraw. Ważne zmiany dla rolników od 1 stycznia 2025 r.
Już od 1 stycznia 2025 roku rolnicy będą mogli skorzystać z dodatkowych form zabezpieczenia swoich upraw. To efekt wprowadzenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która ma na celu zwiększenie dostępności ubezpieczeń oraz ochronę finansową producentów rolnych.
Rozszerzenie katalogu upraw
Od nowego roku katalog upraw objętych 65-procentowymi dopłatami do składek ubezpieczenia zostanie poszerzony o nowe rośliny.
Informujemy, że od 1 stycznia 2025 r. katalog upraw objętych 65-procentowymi dopłatami do składek ubezpieczenia zostanie rozszerzony o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę - wskazuje komunikat.
Rozszerzenie to pozwoli producentom rolnym lepiej zabezpieczyć się przed ryzykiem takim jak susza , przymrozki czy choroby roślin.
Większe odszkodowania dla sadowników i plantatorów
Zmiana jest rezultatem przyjęcia przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jak podkreśla ustawodawca, ma ona przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego rolników w obliczu nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych oraz innych zagrożeń.
Ustawa wprowadza również istotne zmiany dla rolników zajmujących się uprawą drzew owocowych, krzewów owocowych oraz truskawek. Maksymalna suma ubezpieczenia tych upraw została zwiększona, co oznacza większe odszkodowania w przypadku wystąpienia szkód.
Podwyższone zostały limity procentowe stawek sumy ubezpieczenia z dopłatą do składek dla różnych klas gleb:
- z 9 proc. do 20 proc. dla gleb I-IV klasy,
- z 12 proc. do 22 proc. dla gleb V klasy,
- z 15 proc. do 25 proc. dla gleb VI klasy.
Jednocześnie ograniczono prowizje dla firm ubezpieczeniowych do 3 proc. składki, co ma poprawić przejrzystość systemu i zmniejszyć koszty dla rolników.
Nowa definicja przymrozków wiosennych
Kolejną kluczową zmianą w ustawie jest modyfikacja definicji przymrozków wiosennych. Nowe przepisy przewidują wcześniejsze rozpoczęcie okresu ich występowania, co umożliwia skuteczniejsze zabezpieczenie upraw.
Zgodnie z nowym brzmieniem: przymrozki wiosenne oznaczają szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C, w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin, lub całkowitej utracie plonu, lub jego części - wskazuje ustawa.
Większe bezpieczeństwo finansowe rolników
Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie dostępności ubezpieczeń upraw oraz poprawę bezpieczeństwa finansowego rolników. Rozszerzenie katalogu upraw objętych dopłatami, zwiększenie limitów ubezpieczeń oraz zmiana definicji przymrozków wiosennych to kroki, które umożliwiają skuteczniejsze radzenie sobie z nieprzewidywalnymi zagrożeniami w rolnictwie.
Podstawę prawną zmian stanowi Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. 2024 poz. 1836).