Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Niepokojące zjawisko w ogrodzie i w lesie. Co oznaczają czarcie kręgi?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.12.2024 15:36

Niepokojące zjawisko w ogrodzie i w lesie. Co oznaczają czarcie kręgi?

Czarni krąg
fot. facebook/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu

Niezwykle rzadkie zjawisko znane jako czarcie kręgi nie pojawia się w polskich lasach i przydomowych ogródkach przypadkiem. W dawnych czasach przypisywano im znaczenie magiczne — wierzono, że były miejscem odbywania się sabatów czarownic i innych nadprzyrodzonych rytuałów. Do dziś niektórzy utrzymują, że mają one związek z tajemniczymi siłami. Co tak naprawdę oznacza krąg z grzybów?

Niesamowite zjawisko w polskich lasach. Może się pojawić także w ogrodzie

Choć grudzień jest miesiącem w roku, który kojarzy się zwyczajowo ze śniegiem, srogim mrozem oraz przede wszystkim zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, to znawcy tematu przekonują, że sezon na grzyby bynajmniej nie dobiegł końca. W lasach obrodziła teraz tzw. “zimowa trójca”. Zaliczamy do niej płomiennicę zimową, boczniaka ostrygowatego i uszaka bzowego. 

I choć niebawem najwytrwalsi grzybiarze będą zmuszeni odstawić koszyki na półki, to w swoim czasie w mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia ze spacerów po lesie, działkach czy przydomowych ogrodach ukazujące tajemnicze zjawisko, nazywane czarcim kręgiem. Jak powstają i z jakiego powodu ich wystąpienie na działce może przysporzyć nam kłopotów?

Wniosek o emeryturę rolniczą. Te rzeczy musisz wiedzieć Ruszają kontrole w gospodarstwach. Przychodzą z zaskoczenia, można stracić pieniądze

Tajemnice grzybów. Czym jest czarci krąg?

Czarcim kręgiem nazywamy złożony z grzybów pierścień, na który można się natknąć podczas spaceru w lesie. Przez długie tysiąclecia rosnące w okręgu grzyby kojarzono z magią i tajemniczymi rytuałami, zwłaszcza w kontekście rzekomych spotkań z diabłem. Grzybowe formacje utożsamiano z działaniem złowrogich mocy zagrażających życiu śmiertelników, rozlicznymi niebezpieczeństwami, a także zamieszkującymi lasy fantastycznymi postaciami, takimi jak wróżki, elfy i czarownice, które odprawiały rytualne tańce wewnątrz tych pierścieni.

Wierzono, że osoba, która naruszy magiczną granicę i wejdzie do wnętrza okręgu, poczuje nieodpartą potrzebę tańca i nie będzie w stanie opuścić pierścienia. Taniec nieszczęśnika miał trwać, aż do wyczerpania sił lub całkowitego pochłonięcia przez szaleństwo. Nawet jeśli jakimś cudem udało mu się oswobodzić, ciążące na nim fatum prześladowało go aż do rychłej śmierci.

Obecnie naukowcy kwestionują ludowe wierzenia związane z grzybowymi kręgami, które powstały z braku wiedzy na temat czynników odpowiadających za powstawanie tego zagadkowego zjawiska. Jak wyjaśniają eksperci z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ułożenie grzybów w postaci charakterystycznego pierścienia nie jest dziełem przypadku, a mechanizm jego powstania można naukowo wyjaśnić. 

Jak powstają grzybowe okręgi?

Za powstanie czarciego kręgu odpowiada pojedynczy grzyb inicjujący kolonizację. Grzybnia danego gatunku rozwija się promieniście we wszystkich kierunkach, tworząc korzeniową sieć w kształcie koła, co prowadzi do powstania charakterystycznego wzorca na powierzchni. Owocniki pojawiają się na obrzeżu tej sfery, ponieważ środek został przez nią wyjałowiony. Oznacza to, że im mniej przeszkód czy niepożądanych substancji grzybnia napotkała po drodze, tym bardziej perfekcyjny i gęsty krąg zostanie utworzony.

Do gatunków, które często tworzą tajemnicze kręgi, należy m.in. kolczak obłączasty, a także niektóre grzyby z rodziny pieczarkowatych oraz muchomor czerwony. Te niezwykłe grzybowe struktury można zobaczyć głównie jesienią, kiedy warunki sprzyjają rozwojowi grzybów w lasach. Czarci krąg w trawie jest szczególnie dokuczliwy dla miłośników trawnika w Polsce, ponieważ to zjawisko często pojawia się na trawnikach, które są kładzione, a nie wysiewane.