Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Buraki i ziemniaki. Są nowe rekordy plonów w Polsce
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 01.11.2023 18:18

Buraki i ziemniaki. Są nowe rekordy plonów w Polsce

ziemniaki w dłoniach
un splash.com

W gospodarstwie rolnym Justyny i Przemysława Galasów padł historyczny rekord Polski w zbiorze buraków cukrowych. W asyście sędziego z Biura Rekordów, para rolników ustanowiła nowy standard, osiągając imponujący plon 137,25 ton na hektar, przeliczony na polaryzację 16 procent. Ten rekordowy wynik przewyższa dotychczasowy rekord krajowy o imponujące 25 ton na hektar.

Transport do cukrowni i pomiar zawartości cukru: wynik potwierdzony

Po wykopaniu plonu, buraki cukrowe trafiły do Cukrowni w Opalenicy, gdzie dokonano ważenia i pomiaru zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego, który już został poddany oczyszczeniu, wyniósł imponujące 140,27 ton na hektar przy polaryzacji na poziomie 15,7 procent. Dotychczasowy rekord Polski, wynoszący 112,11 ton na hektar, został zdecydowanie pobity przez Galasów.

Ziemniaki też biją rekordy: 79,84 ton na hektar

Nie tylko buraki świętują rekordowe żniwa. W gospodarstwie Rolnym Roberta Witkowskiego w Biskupicach pod nadzorem Kancelarii Rekordów ustanowiono rekord województwa kujawsko-pomorskiego oraz rekord Polski w klasie największego plonu ziemniaków z hektara. Odmiana Camelia dała niesamowity wynik – 79,84 ton na hektar, co potwierdza wyjątkową wydajność tego polskiego gatunku ziemniaka.

 

Odmiana Camelia: piękny, żółty miąższ ziemniaka, którego można długo przechowywać

Camelia, średniowczesna odmiana ziemniaka o intensywnie żółtym miąższu i skórce, okazała się kluczowym czynnikiem osiągnięcia rekordowego plonu. Odporna na choroby i nadająca się do długiego przechowywania, Camelia zyskuje uznanie nie tylko ze względu na smak, ale także na wyjątkową produktywność.

Nowe rekordy plonów buraków cukrowych i ziemniaków potwierdzają, że polscy rolnicy nie tylko utrzymują wysoki standard, ale również nieustannie podnoszą poprzeczkę wydajności w polskim rolnictwie.

 

źródło: agronews.com.pl

Tagi: burak