RolnikInfo.pl > Burak

Burak

Burak - warzywo, pospolita roślina uprawna w Polsce

Pole buraka cukrowego
29.06.2023 08:00 Milion ton wyprodukowanego cukru? Zdaniem prezesa Krajowej Grupy Spożywczej to możliwe

W środę w Ulhówku (woj. lubelskie) prezes KGS Marek Zagórski zakontraktował ok. 120 tys. hektarów buraka cukrowego, co jego zdaniem, powinno przełożyć się w efekcie końcowym na około milion ton wyprodukowanego cukru. 

łyżka cukru
26.06.2023 17:15 Cukier droższy o 64 proc. niż rok temu. Niepokojące prognozy

Ceny cukru rosną w zastraszającym tempie, sprawiając, że staje się on jednym z najbardziej kosztownych produktów na rynku. Spadek podaży na świecie, w tym również w Polsce, przy nadal wysokim popycie, generuje niemałe obawy wśród producentów i konsumentów. Jak informuje “Rzeczpospolita”, zapasy cukru na świecie są na poziomie najniższym od 11 lat. 

Mniszek lekarski
15.06.2023 14:04 Ekonomiczny próg szkodliwości dla chwastów – podpowiadamy, jak go oszacować

Ekonomiczny próg szkodliwości może pomóc gospodarzom w ocenie opłacalności przeprowadzenia chemicznego zabiegu zwalczającego chwasty znajdujące się na danej powierzchni upraw. W jaki sposób oszacować go dla poszczególnych upraw roślin hodowlanych?

kampania cukrownicza
19.03.2022 02:44 Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Kampania cukrownicza ruszyła pełną parą i choć bieżący sezon zdecydowanie nie należał do łatwych, producenci buraków cukrowych mogą mieć nadzieję na dobrej jakości warzywa. Jak twierdzi prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A Krzysztof Kowa, wedle aktualnych prognoz można spodziewać się wzrostu produkcji cukru o 100 tysięcy ton w porównaniu do ubiegłego roku. W ubiegłym sezonie Krajowa Spółka Cukrowa wyprodukowała 820 tysięcy ton cukru. Słodkie żniwa mają szansę na sukcesRok 2020 był trudny zarówno dla rolników, jak i producentów cukru. Wszystkiemu winne były buraki, które miały bardzo niską zawartość cukru - wynosiła ona średnio 15%. Jak stwierdził Krzysztof Kowa, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, w innych warunkach buraki te nie byłyby przyjęte do cukrowni, gdyż tego typu parametry wskazują na to, że były to buraki pastewne. Ubiegły sezon nie pozwalał jednak w najmniejszym stopniu na wybredność wobec warzyw, zatem również te buraki, które miały bardzo niską polaryzację, były przeznaczane do dalszego przerobu na cukier. Nadzieje w 2021 roku są dużo większe. Dopiero co rozpoczęta kampania cukrownicza zasiała w producentach buraków i właścicielach cukrowni spory entuzjazm - wedle prognoz należy spodziewać się wzrostu produkcji cukru o 100 tysięcy ton, niż miało to miejsce w ubiegłym sezonie.

buraki
19.03.2022 02:39 Pod burakami skrywał nielegalny ładunek. Ciężarówkę przechwyciły czeskie służby

Funkcjonariusze policji i Krajowej Administracji Skarbowej raz po raz informują o nielegalnych ładunkach przewożonych przez granicę pod przykrywką transportu warzyw, owoców lub innych produktów rolniczych. Na oficjalnej stronie policji pojawiła się wiadomość o zatrzymaniu polskiego kierowcy przez czeskie władze, który wiózł buraki ze Słowacji do Niemiec. Jak się okazało, mężczyzna wiózł niewiele buraków - transportował w rzeczywistości 6 milionów sztuk papierosów bez akcyzy. Papierosy ukryte pod burakamiW poniedziałek 21 czerwca 2021 roku na oficjalnej stronie internetowej polskiej policji pojawiła się informacja o zatrzymaniu nielegalnego przewozu 6 milionów papierosów bez akcyzy. Do zatrzymania Polaka wiozącego buraki i papierosy doszło na terenie Czech - warto jednak dodać, że bez pomocy polskich służb - CBŚP i KAS - akcja ta nie zostałaby zwieńczona sukcesem. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej policji, CBŚP i KAS przekazały czeskim służbom informację o tym, że na terenie ich kraju najprawdopodobniej podróżuje osoba przewożąca nieopodatkowane papierosy. Polski kierowca jadący na polskich numerach rejestracyjnych został zatrzymany na autostradzie D2. Jak się okazało, informacje przekazywane przez polskie służby okazały się być prawdziwe.