Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny tuczników szorują po dnie. Załamanie na rynku
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.10.2023 19:27

Ceny tuczników szorują po dnie. Załamanie na rynku

mięso wieprzowe
unsplash.com

Czy rynek tuczników stoi w obliczu poważnego załamania? Taki scenariusz jest coraz bardziej realny, a sytuacja, nie tylko w Polsce, budzi ogromne obawy wśród rolników. Średnia cena skupu tuczników w Polsce klasy E spadła o ponad 60 groszy, co stawia producentów wieprzowiny w niepewnej sytuacji. Istnieją nawet skupy, gdzie ceny spadły jeszcze bardziej, co wprowadza dodatkowe niepokoje w branży.

Bolesny spadek cen. Brak panaceum na niskie ceny wieprzowiny

Ceny tuczników w Polsce spadły do poziomu, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy. W niektórych punktach skupu oferowane są ceny na poziomie 10 zł/kg tucznika klasy E. W porównaniu z zeszłym tygodniem, ceny tuczników spadły o ponad 60 groszy, a żywiec potaniał o prawie 40 groszy, co stawia hodowców w bardzo trudnej sytuacji.

 

Tego jeszcze nie było. Kolejny spadek

Według informacji przekazanych przez portal farmer.pl, przetwórcy oferują średnio 9,43 zł netto za kilogram tucznika w klasie E. To znaczący spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, kiedy cena wynosiła 10,05 zł/kg. Oferowane stawki zaczynają się od 9,05 zł netto, a hodowcy muszą intensywnie szukać punktów skupu oferujących więcej niż 9,90 zł/kg.

 

Wieprzowe kłopoty również za zachodnią granicą

Niska koniunktura dotyka nie tylko Polski, ale także Niemiec, gdzie hodowcy świń borykają się z podobnymi problemami. Niemieckie statystyki uboju odzwierciedlają malejącą liczbę świń na rynku, co negatywnie wpływa na cenę wieprzowiny. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku ubito o około 8 proc. mniej świń niż rok wcześniej. Mimo spadku podaży, ceny wieprzowiny znajdują się pod presją ze względu na słabnącą sprzedaż, związana z postępującą inflacją.

Czy rolnicy zdołają przezwyciężyć te trudności, czy może rynek wieprzowiny będzie musiał przewartościować swoje strategie w obliczu obecnej sytuacji? Odpowiedzi na te pytania pozostają niepewne, a branża wyczekuje na rozwój sytuacji na rynku tuczników.

 

źródło: farmer.pl

Tagi: Wieprzowina