Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Czy emerytury stażowe dotyczą rolników?
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 11.09.2023 20:08

Czy emerytury stażowe dotyczą rolników?

emerytura
Domena publiczna

Wcześniejsze przejście na emeryturę, dzięki odpowiedniej liczbie przepracowanych lat. Co konkretnie można przez to rozumieć i kto może liczyć na ten przywilej?

Zasady przyznania świadczenia

Emerytury stażowe odnoszą się do wysługi lat pracy i są przyznawane ze względu na odbyty staż ubezpieczeniowy, tj.: 35 lat lub 39 lat u kobiet, 40 lub 44 lata stażu pracy w przypadku mężczyzn. Do świadczenia liczyłby się kapitał zgromadzony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. U wybranego płatnika powinna być zgromadzona taka pula środków, która umożliwiałaby wypłatę minimalnej miesięcznej emerytury, wynoszącej obecnie 1429,60 zł z KRUS i 1588,44 zł z ZUS.

Emerytury stażowe dotyczą rolników?

Jak podaje portal money.pl: z obliczeń KRUS wynika, że w 2022 r. o emerytury stażowe mogło się ubiegać ok. 7,7 tys. ubezpieczonych w KRUS, a w 2023 r. kolejne ok. 4,5 tys. W rządowym i prezydenckim projekcie ustawy dot. emerytur stażowych są uwzględnieni rolnicy. Zgodnie z założeniami możliwe będzie połączenie okresów związanych z pracą na roli oraz na etacie.

Kiedy konkrety ws. emerytur stażowych?

W poprzednim roku rząd zapewniał, że projekty dotyczące emerytur stażowych będą omawiane jeszcze jesienią (tamtego roku). Jednak porozumienie między rządem a związkowcami z NSZZ "Solidarność" zostało podpisane dopiero w czerwcu tego roku. Ww. porozumienie dotyczyło m.in. emerytur stażowych oraz podwyżek dla tzw. budżetówki. Wynika z tego, że na przełom w sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać.