RolnikInfo.pl Wieś Czy Unia Europejska zakaże upraw w ogródku? Znamy odpowiedź
fot. Unsplash, Elaine Casap

Czy Unia Europejska zakaże upraw w ogródku? Znamy odpowiedź

12 marca 2024
Autor tekstu: Aneta Modrzejewska

Zielony Ład odmieniany jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Media obiegła informacja o zakazie upraw własnych warzyw i owoców w ogródkach przydomowych, jaki miałby być zawarty w zapisach Zielonego Ładu.

Kontrowersyjne zapisy Zielonego Ładu

Protesty rolników w całej Unii Europejskiej w sprawie zapisów Zielonego Ładu oraz otwartego handlu z Ukrainą nie słabną. W najbliższym czasie w Polsce dojdzie do strajku generalnego, który jest przewidziany na 20 marca bieżącego roku.

W związku z tym w mediach pojawiają się różne informacje związane nie tylko z zapisami Zielonego Ładu, jakie dotyczą rolników i rolnictwa, ale także szczegółów tych przepisów dotyczących energetyki, transportu czy innych dziedzin naszego życia. Dziś na forach internetowych i w mediach społecznościowych można znaleźć chętnie powielaną informację o przepisach, które w najbliższym czasie mają dotknąć przydomowe ogródki warzywne czy działki rekreacyjne.

Sprawdziliśmy, czy ta informacja jest zawarta w wytycznych udostępnionych przez Komisję Europejską.
W informacjach szczegółowych, jakie publikowane są przez Komisję Europejską, nie znaleźliśmy zapisów o obowiązującym zakazie, ani o badaniach czy pracach prowadzonych w zakresie ograniczenia upraw przez właścicieli i użytkowników ogrodów, działek czy niewielkich sadów.

Jakie warzywa wysiewa się w marcu? Każdy ogrodnik powinien wiedzieć

Czy uprawy konwencjonalne są tak złe dla środowiska jak uważamy?

Wychodząc z założenia, że w każdej plotce jest ziarenko prawdy docieramy do badań amerykańskiego naukowca Jake’a Hawes'a z Uniwersytetu w Michigan. Naukowiec badał ślad węglowy, jaki wytwarzany jest podczas uprawy warzyw i owoców w uprawach profesjonalnych zwanych konwencjonalnymi oraz w uprawach amatorskich, domowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, że niekoniecznie uprawy domowe są tak zdrowe dla środowiska jak nam się wydaje, a uprawy konwencjonalne niekoniecznie należy demonizować. Aby w pełni zrozumieć przeprowadzone badanie, musimy zacząć od osadzenia go w perspektywie naukowej.

Badania zostały pierwotnie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, następnie w ramach współpracy międzynarodowej również w Europie. Porównano uprawę warzyw i owoców w uprawach profesjonalnych oraz w uprawach miejskich. W przypadku upraw profesjonalnych warzywa miały 5,8 raza mniejszy ślad węglowy niż warzywa z upraw miejskich, zaś owoce 8,6 raza mniejszy ślad węglowy z upraw profesjonalnych niż z upraw przydomowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o jednym aspekcie, a mianowicie o produkcji CO2.

Infrastruktura ma znaczenie

Badacze wzięli pod uwagę trzy typy upraw miejskich:

  • ogródki przydomowe, rodzinne,
  • ogrody zbiorowe, ogrody społeczne,
  • miejskie gospodarstwa rolne.

Ciekawym wnioskiem, jaki wyłania się z badań, jest fakt, że najbardziej na produkowany ślad węglowy wpływa INFRASTRUKTURA. Budowanie grządek podwyższonych, stosowanie wielu donic czy budowa szklarni w znaczący sposób zwiększają ślad węglowy, jaki jest liczony dla tego typu upraw.

Rozwiązaniem tego problemu w pewnym stopniu może być korzystanie z materiałów z odzysku, z drugiej ręki czy też budowa ogrodu na lata, by ślad węglowy rozłożył się na wiele lat. Warto także zauważyć, że w przypadku ogrodów, które są produktywne przez cały rok, bądź większą część roku ślad węglowy jest zdecydowanie mniejszy, bo zmniejsza zakup warzyw czy owoców z upraw zagranicznych, czy zapakowanych w plastikowe opakowania.

Źródło: Nature City

Kiedy zasiać rzeżuchę, by wyrosła na Wielkanoc? Nadchodzi czas wysiewu
Mech szpeci trawnik w ogrodzie? Możesz się go łatwo pozbyć
Obserwuj nas w
autor
Aneta Modrzejewska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Jestem absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji, specjalistką zarządzania jakością. Z wyboru jestem rolniczką z satysfakcją łamiącą stereotypy. Fascynuje mnie zielarstwo i tworzenie własnego ogrodu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś