Dobrobyt i wysokie dopłaty dla rolników - szefowa Komisji Europejskiej zaskakuje
Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Drugą kadencje z rzędu objęła Ursula von der Leyen. Szefowa KE przemawiając do europosłów, swoją uwagę skupiła głównie na rolnikach i przyszłości rolnictwa w Unii. Co tym razem obiecała europejskim rolnikom?
Ursula von der Leyen wybrana na druga kadencję jako szefowa Komisji Europejskiej
18 lipca 2024 roku europosłowie wybrali przewodniczącą Komisji Europejskiej. Na tym stanowisku ponownie sprawdzić ma się Ursula von der Leyen, która od 2019 roku nieprzerwanie sprawowała ten urząd.
W jej kolejnej, drugiej już kadencji jako szefowej KE, będą poważnie rozpatrywane problemy europejskich farmerów. W przemówieniu von der Leyen największą uwagę skupiały słowa skierowane do rolników, obietnice i zapowiedzi dobrych zmian w sektorze rolnictwa.
To miła odmiana dla przemówienia w 2019 roku, kiedy rolnictwo nie miało takiego znaczenia dla Unii Europejskiej. Przypomnijmy, te wszystkie strajki rolników w całej Europie, te brudy wylewane na głównych pomysłodawców Zielonego Ładu, to właśnie spowodowało zmiany w nastawieniu szefowej KE. Co tym razem obiecano wszystkim europejskim rolnikom?
Ursula von der Leyen: przyszłość rolnictwa jest ważną i delikatną kwestią
W przemówieniu szefowej Komisji Europejskiej znalazły się słowa uznania dla spożywczych produktów regionalnych w całej Unii, które według von der Leyen zapewniają wyjątkową jakość życia.
Pola rzepaku, winnice i sady owocowe nie tylko oznaczają dobre jedzenie i napoje, są również częścią naszej ojczyzny. I dlatego przyszłość rolnictwa jest dla nas w Europie tak ważną i delikatną kwestią – podkreślała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Nowo wybrana szefowa KE obiecała, że wkrótce zostanie opracowana nowa europejska strategia dla rolnictwa i sektora spożywczego w całej Unii Europejskiej. Ma to nastąpić na podstawie rekomendacji Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa w Europie.
Ursula von der Leyen zapewni uczciwe dochody rolnikom i zmiany w Zielonym Ładzie
Wśród obietnic i zapewnień szefowej KE, podczas jej przemówienia padły chyba najbardziej oczekiwane dla wszystkich europejskich rolników deklaracje. Mianowicie, Ursula von der Leyen zapowiedziała, iż dopilnuje i dołoży wszelkich starań, aby rolnicy otrzymywali uczciwy dochód za wyprodukowane przez nich płody rolne.
Nikt nie powinien być zmuszany do sprzedaży dobrej żywności poniżej kosztów produkcji. Musimy wzmocnić pozycję naszych rolników w łańcuchu przemysłu spożywczego – mówiła przewodnicząca KE podczas wystąpienia w europarlamencie.
Co ciekawe, szefowa KE uważa, że najlepszym pomysłem na wzmocnienie pozycji europejskich rolników , będzie opracowanie systemu zachęt. Mowa tu rzecz jasna o dopłatach unijnych. W tą ideologię genialnie wplątano niektóre zapisy Zielonego Ładu. Padła sugestia, iż rolnicy, którzy będą przyczyniali się do zrównoważenia budżetu węglowego, będą stosownie nagradzani.
Każdy, kto zarządza przyrodą i różnorodnością biologiczną w sposób zrównoważony i pomaga zrównoważyć budżet węglowy, musi zostać odpowiednio wynagrodzony. Nasi rolnicy kształtują nasze krajobrazy. Kształtują oblicze Europy. Są częścią naszej kultury. Zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe. I jesteśmy z nich dumni – przekonywała szefowa Komisji Europejskiej.
Jak rolnicy mają pracować w takich warunkach? Szefowa KE ma plan
Tegoroczne ekstremalne zjawiska pogodowe dało się zauważyć w całej Europie, dlatego też Ursula von der Leyen w swoim przemówieniu zaznaczyła, iż zmiany klimatu dokładają rolnikom tylko problemów. Szefowa KE najmocniej zaakcentowała trwające w Europie susze, a w związku z nimi coraz częstsze niedobory wody.
Musimy zrobić więcej, aby nasi rolnicy byli lepiej przygotowani na to, co przyniesie nam zmiana klimatu. Dlatego przedstawię plan dla rolnictwa, aby zająć się potrzebą dostosowania się do zmiany klimatu, a jednocześnie strategię zrównoważonego zarządzania cennym zasobem wody. Od tego zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale także nasza ogólna konkurencyjność – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.