Zmiany w Funduszu Ochrony Rolnictwa? " Podmioty skupujące oraz ich zrzeszenia i organizacje zgłaszają swoje niezadowolenie"
Minister rolnictwa zapowiada zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR). Pod naciskiem przetwórców, składka wpłacana przez nich na rachunek funduszu ma zostać pomniejszona, a sam FOR ma działać bardziej efektywnie.
Zmiany w funkcjonowaniu FOR
Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa z maja 2023 r. umożliwia wypłatę rolnikom rekompensat ze środków FOR w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne.
"Rolnicy.Podlasie" Nowa miłość Andrzeja w ogniu krytyki: Przy sianie to ona s*a pod siebie...Zmniejszenie składki na FOR
Podmioty skupujące produkty rolne wyraziły niezadowolenie z obowiązku wpłacania na rachunek FOR 0,125% wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto. W związku z tym, ministerstwo rolnictwa proponuje w nowelizacji ustawy zmniejszenie tej składki do 0,07%.
Inne proponowane zmiany:
- Ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym.
- Rezygnacja z nakładania kar za brak złożenia deklaracji (przy jednoczesnej abolicji dla kar za nieterminowe przekazanie deklaracji za I i II kwartał 2024 r.). Sankcje w postaci kar administracyjnych będą dotyczyły wyłącznie nieprzekazania w terminie wykazów, i nieinformowania w terminie producentów rolnych ujętych w wykazach, o przekazaniu tych wykazów.
- Podwojenie odpisu na rzecz KOWR z 2,5% do 5% z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR.
- Zmniejszenie kwoty wolnej od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Celem zmian jest usprawnienie działania FOR i dostosowanie go do potrzeb zarówno rolników, jak i podmiotów skupujących produkty rolne.