Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Dramat rolników z siedmiorgiem dzieci. Pożar pochłonął zwierzęta i maszyny
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Dramat rolników z siedmiorgiem dzieci. Pożar pochłonął zwierzęta i maszyny

pożar
unsplash.com / fot. Max Kukurudziak

Pożary gospodarstw nie są rzadkością na polskiej wsi - żywioł w kilka minut zabiera często dorobek życia całych pokoleń, pozostawiając po sobie tylko popiół i rozpacz. Ofiarami nieszczęśliwego wypadku stali się państwo Przewoźnikowie - ich gospodarstwo w miejscowości Kamieńczyk obróciło się w niwecz w mgnieniu oka.

Rolnicy mają na utrzymaniu siedmioro dzieci, pozostali jednak bez środków do dalszej produkcji rolnej - w pożarze zginęły zwierzęta, spaliły się również najpotrzebniejsze maszyny rolnicze.

Dramat rolników w Kamieńczyku

Choć pożar w miejscowości Kamieńczyk na Mazowszu miał miejsce na początku czerwca 2021 roku, to emocjonalne rany po tak dramatycznym wydarzeniu są nadal bolesne.

Jak opisuje Tygodnik Poradnik Rolniczy, pożar rozpoczął się od ognia, którym zajęła się bela słomy w oborze. Więcej na temat genezy pożaru nic nie wiadomo.

Gospodarstwo rolne w Kamieńczyku prowadzone jest przez Mariusza Przewoźnika, jego żonę i bratową. Żywioł zniszczył m.in. stodołę i oborę, doprowadzając do śmierci wielu zwierząt.

Strażakom udało się uratować jedenaście sztuk bydła, jednakże kolejnych osiem zwierząt poniosło śmierć. Taki sam tragiczny los spotkał m.in. króliki, przebywające w klatkach przy oborze.

Spalone maszyny

Poza tragicznym losem, jaki spotkał większą część zwierząt, państwo Przewoźnikowie bezpowrotnie utracili też maszyny rolnicze.

Jak opisuje Tygodnik Poradnik Rolniczy, płomienie strawiły wiatę, w której znajdował się samochód, ciągnik, siewnik, owijarka do bel, rozrzutnik, opryskiwacz i prasa do słomy. Codzienne funkcjonowanie bez wszystkich tych narzędzi jest dla rolników niemożliwe.

Warto dodać, że gospodarstwo było ubezpieczone. Mimo to rodzina rolników jest zdruzgotana skalą szkód.

Siłę na to, by z nadzieją patrzeć w przyszłość, są dzieci: czwórka Mariusza i jego żony, a także trójka - owdowiałej bratowej.

By rodzina rolników mogła stanąć na nogi, potrzebne są im ogromne nakłady finansowe na kupno zwierząt, maszyn i materiałów do odbudowy zniszczonych budynków.

Na ten cel OSP w Kamieńczyku utworzyła konto, na które można wpłacać datki dla rodziny Przewoźników:

32 9221 0000 0026 2916 2000 0030 OSP Kamieńczyk Pomoc dla pogorzelców Agnieszka i Mariusz Przewoźnik Kamieńczyk

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl