Francuscy rolnicy wyszli na ulice. "Chcemy autonomii żywnościowej"
Piątkowe protesty odbyły się w 12 departamentach Francji. Jak informował media prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin, ruch 5 tysięcy rolników został zmobilizowany "od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France".
Ostrzeżenie dla Macrona
W rozmowach z mediami prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin podkreślił, że piątkowy protest był ostrzeżeniem dla prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.
- Nie podzielamy jego wizji reformy wspólnej europejskiej polityki rolnej - cytuje słowa Damiena Greffina PAP.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[ EMBED-5 ]
Podczas protestów rolnicy na traktorach zawiesili transparenty, na których można było przeczytać między innymi " Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów? ".
"Nie" dla produkcji ekologicznej w funduszach unijnych
Rolnicy podczas protestu wskazywali, że nie zgadzają się na reformę, którą ma przynieść Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej . Jak wyjaśniali protestujący, WPR zakłada, że pierwszeństwo do unijnych funduszy będą miały produkcje ekologiczne. Co będzie oznaczało to dla protestujących rolników? Zdecydowanie mniejsza pomoc finansową z UE, co w konsekwencji przełoży się na problemy finansowe.
- Chcemy autonomii żywnościowej , chcemy importować mniej produktów pochodzących z Chin zwłaszcza w pandemii koronawirusa - przekazał dziennikowi "Ouest France" 31-letni rolnik Amaury Babault, zajmujący się uprawą pszenicy.
W marcu Komisja Europejska opublikowała plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jak można się z niego dowiedzieć, do 2030 roku uprawa ekologiczna ma zajmować 25% użytków rolnych. Obecnie wciąż trwają negocjacje w sprawie przyszłej WPR, z której na wsparcie rolnictwa ekologicznego ma zostać przeznaczone od 38 do 58 mld euro. Warto przypomnieć, że obecnie wsparcie ekologicznego rolnictwa wynosi 7,5 mld euro, czyli niecałe 2% wszystkich środków.
Kolejny protest
Przypomnijmy, w mediach zrobiło się głośno o francuskich rolnikach po proteście, do którego doszło 25 marca bieżącego roku w Clermont-Ferrand. O burzliwym przebiegu protestu, na którym rozrzucano obornik, wylewano na ulicę gnojowicę, podpalano baloty słomy, więcej pisaliśmy > tutaj <.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" pochwalił się maszyną. "Jak wam się podoba?"
-
Małopolska: Tragiczny wypadek. Zginął 48-latek przygnieciony przez ciągnik
-
Niemcy: ponad 57 tys. świń spłonęło w ogromnym pożarze fermy przemysłowej
Źródło: PAP, Sadyogrody