Protest rolników Francja
Twitter/AurlieAlbert4
Autor Aneta Wasilewska - 26 Marca 2021

Rolnicy we Francji wyszli na ulice. Gwałtowny protest przyniósł korzyść

Francuscy rolnicy 25 marca bieżącego roku pojawili się Clermont-Ferrand (środkowa część Francji). Zgodnie z informacjami, które pojawiły się we francuskich mediach, do miast zjechało się około 2500 protestujących i blisko 500 ciągników. Rolnicy zablokowali także autostrady dookoła Lyonu. W ten sposób rolnicy chcieli wyrazić swój głośny sprzeciw wobec nowej WPR. Gwałtowna forma protestu przyniosła jednak rezultaty, rolnicy mogą liczyć na spotkanie z ministrem rolnictwa.

Jak zauważają francuscy rolnicy, nowe Wspólna Polityka Rolna przyniesie fatalne skutki. Niepokój rolników budzi ograniczenie dotychczasowych premii, z których mogli korzystać. W rozmowie z mediami protestujący przyznawali, że wejście w życie nowych założeń WPR, będzie dla nich przysłowiowym "gwoździem do trumny". Francuscy rolnicy swój sprzeciw wobec nadchodzących zmian pokazali, dzięki zjednoczeniu się i wspólnemu zaznaczeniu, że nie zgadzają się z planami rządu. Co więcej, rolnicy zażądali, by ustanowione zostały minimalne ceny produktów rolnych, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie opłacalności produkcji.

Na proteście pojawili się hodowcy bydła, którzy dotknięci są kryzysem. Nowe zasady mogą całkowicie wpłynąć na ich przyszłość. Rolnicy podczas protestów stali na jednoznacznie stali na stanowisku, że nowa WPR "zniszczy hodowlę". Protest zorganizowany został przez branżową federację, zrzeszającą 20 tys. związków rolniczych i 22 federacji regionalnych, FNSEA (Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles) oraz Young Farmers.

Zanieczyszczenie rowu i niewłaściwe składowanie obornika. Straż miejska odwiedziła rolnikaZanieczyszczenie rowu i niewłaściwe składowanie obornika. Straż miejska odwiedziła rolnikaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Forma protestu rolników

Francuski protest zwracał na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na gwałtowny przebieg. Na wczorajszej manifestacji, rozrzucano obornik, wylewano na ulicę gnojowicę, zapłonęły też baloty słomy, co doprowadziło do interwencji straży pożarnej. Podczas protestu pojawili się także funkcjonariusze policji, którzy użyli gazu łzawiącego.

Gwałtowny protest przyniósł skutki

Jednak, jak się okazuje, protest francuskich rolników przyniósł, jak się wydaje, pozytywne skutki. Zgodnie z komunikatem organizatorów protestu, rolnicy na przyszły tydzień otrzymali zaproszenie od ministra rolnictwa Juliena Denormandiego.

- Musimy zaangażować się w szybki i zdecydowany dialog z ministerstwem rolnictwa w celu uzyskania wzmocnienia prawa Egalim (...). Konieczna jest również rewizja zapisów Narodowego Planu Strategicznego. Nie zaakceptujemy polityki zmniejszania hodowli. Celem nowej WPR musi być posiadanie dużej liczby rolników - cytuje komunikat portal Ceny Rolnicze.

Warto przypomnieć, że to już trzeci protest, który pojawiły się w ostatnich miesiącach we Francji.

Media społecznościowe zalała fala nagrań z protestów

W mediach społecznościowych między innymi na Twitterze pojawiło się wiele nagrań, na których widać, jakie sceny miały miejsce na francuskich ulicach podczas protestów. Poniżej zamieszczamy nagranie, które pojawiło się na platformie YouTube.

Francja protest

Francja protest

Francja protest

Francja protest

Fot. Twitter

Francja protest

Fot. Google Maps/ Clermont-Ferrand

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TopAgrar, Ceny Rolnicze, Farmer, Wikipedia

Następny artykuł