RolnikInfo.pl Zwierzęta Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce
unsplash.com / fot. Mehdi

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce

19 czerwca 2022

Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej oficjalnej strony poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego.

Ogniska 58-61 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z dnia 23 września 2021 roku.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych przypadkach wścieklizny w Polsce

Choć przez pewien czas wydawało się, że polskie władze poradziły sobie z występującą wśród dzikich zwierząt wścieklizną, problem powrócił w 2021 roku - od stycznia na terenie naszego kraju odnotowano łącznie 61 przypadków tej choroby. Regionem, który jest najbardziej dotknięty problemem wścieklizny wśród zwierząt, jest Mazowsze .

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny, której ogniska potwierdzono w województwie mazowieckim.

Wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego zostały przekazane Głównemu Inspektoratowi Weterynarii w czwartek 23 września 2021 roku.

Gdzie wystąpiły kolejne ogniska wścieklizny?

Wszystkie cztery najnowsze przypadki wścieklizny potwierdzono na terenie województwa mazowieckiego , które jest obecnie regionem najbardziej dotkniętym problemem opisywanej choroby.

Przypadek numer 58 stwierdzono u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Józefów w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego.

59. ognisko wścieklizny w bieżącym roku stwierdzono u lisa (również poddanego eutanazji) przebywającego w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Karczewie (gm. Karczew, pow. otwocki).

60. przypadek wścieklizny PIW-PIB potwierdziło u padłego lisa znalezionego na terenie miejscowości Stanisławów w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim.

Ostatni z opisywanych przypadków choroby pojawił się u lisa w miejscowości Józefów, w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego. Zwierzę zostało poddane eutanazji.

Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, by na obszarach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny, nie wypuszczać swoich podopiecznych bez nadzoru. Choć szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe tylko w przypadku psów, władze weterynaryjne zachęcają właścicieli również do szczepienia swoich kotów.

W bieżącym roku chorobę potwierdzono nie tylko u dziko żyjących lisów, ale też u sarny, jenota, żbika, kota i psa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wetgiw.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś