wścieklizna
unsplash.com / fot. Linnea Sandbakk
Autor Magdalena Więckowska - 8 Kwietnia 2021

Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się komunikat informujący o nowych przypadkach wścieklizny u lisów w Polsce. Na podstawie badań z PIW-PIB w Puławach potwierdzono chorobę u trzech kolejnych osobników.

Przypadki numer 6,7 i 8 zostały zlokalizowane na Mazowszu w dniach od 19 do 26 marca. 7 kwietnia 2021 roku PIW-PIB opublikował oficjalne wyniki badań.

Kolejne przypadki wścieklizny w Polsce

Przez pewien czas wścieklizna nie występowała na terenie naszego kraju. Niestety, w styczniu i w lutym 2021 roku odnotowano pierwsze od dłuższego czasu przypadki lisów chorych na wściekliznę. Zlokalizowano je w centralnej części Polski.

Najnowszy komunikat Państwowego Inspektoratu Weterynarii z 7 kwietnia 2021 roku informuje o kolejnych trzech przypadkach wścieklizny u wolno żyjących lisów. Przypadki numer 6,7 i 8 potwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PIWet-PIB.

Szósty lis został znaleziony martwy w Dębach Wielkich w gminie Dębe Wielkie na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek tej choroby zlokalizowano w Malcanowie, miejscowości położonej w gminie Wiązowna na Mazowszu. Również i w tym przypadku znaleziono padłego lisa.

Sołtyska ciągnęła psa na łańcuchu za samochodem. Zwierzę trafiło do schroniskaSołtyska ciągnęła psa na łańcuchu za samochodem. Zwierzę trafiło do schroniskaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Kolejne martwe zwierzę pochodzące z miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w województwie mazowieckim okazało się być ósmym przypadkiem wścieklizny w Polsce.

Wścieklizna w Polsce

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował o pierwszym przypadku wścieklizny w Polsce 19 stycznia 2021 roku. Ognisko zlokalizowane było w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna.

W połowie marca redakcja Rolnik Info informowała o planowanej akcji doustnego szczepienia lisów. Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, szczepionki były realizowane na terenie Mazowsza od 15 do 26 marca 2021 roku.

Od 2018 roku w Polsce problem wścieklizny praktycznie zniknął, toteż od tego czasu przestano szczepić wolno żyjące lisy na tę chorobę. Powodem, dla którego nie kontynuowano profilaktyki w tym kierunku, były również wysokie koszty szczepionek.

Akcje szczepień prowadzono jedynie na granicy z Białorusią, gdzie zdarzały się w przeszłości przypadki występowania tej choroby u lisów. Obecnie obszarem najbardziej dotkniętym tą chorobą pozostaje województwo mazowieckie.

Pamiętajmy, by nie pozwalać czworonogom na swobodne bieganie poza posesją lub na terenach leśnych w sytuacji, zwłaszcza gdy w okolicy stwierdzane są kolejne ogniska wścieklizny. Każdy właściciel psa jest również zobowiązany do corocznego szczepienia swojego zwierzęcia przeciw tej chorobie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wetgiw.gov.pl

Następny artykuł