RolnikInfo.pl
wścieklizna

unsplash.com / fot. Linnea Sandbakk

Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się komunikat informujący o nowych przypadkach wścieklizny u lisów w Polsce. Na podstawie badań z PIW-PIB w Puławach potwierdzono chorobę u trzech kolejnych osobników.

Przypadki numer 6,7 i 8 zostały zlokalizowane na Mazowszu w dniach od 19 do 26 marca. 7 kwietnia 2021 roku PIW-PIB opublikował oficjalne wyniki badań. 

Kolejne przypadki wścieklizny w Polsce 

Przez pewien czas wścieklizna nie występowała na terenie naszego kraju. Niestety, w styczniu i w lutym 2021 roku odnotowano pierwsze od dłuższego czasu przypadki lisów chorych na wściekliznę. Zlokalizowano je w centralnej części Polski.

Najnowszy komunikat Państwowego Inspektoratu Weterynarii z 7 kwietnia 2021 roku informuje o kolejnych trzech przypadkach wścieklizny u wolno żyjących lisów. Przypadki numer 6,7 i 8 potwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PIWet-PIB.

Szósty lis został znaleziony martwy w Dębach Wielkich w gminie Dębe Wielkie na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek tej choroby zlokalizowano w Malcanowie, miejscowości położonej w gminie Wiązowna na Mazowszu. Również i w tym przypadku znaleziono padłego lisa. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Kolejne martwe zwierzę pochodzące z miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w województwie mazowieckim okazało się być ósmym przypadkiem wścieklizny w Polsce. 

Wścieklizna w Polsce 

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował o pierwszym przypadku wścieklizny w Polsce 19 stycznia 2021 roku. Ognisko zlokalizowane było w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna.

W połowie marca redakcja Rolnik Info informowała o planowanej akcji doustnego szczepienia lisów. Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, szczepionki były realizowane na terenie Mazowsza od 15 do 26 marca 2021 roku.

Od 2018 roku w Polsce problem wścieklizny praktycznie zniknął, toteż od tego czasu przestano szczepić wolno żyjące lisy na tę chorobę. Powodem, dla którego nie kontynuowano profilaktyki w tym kierunku, były również wysokie koszty szczepionek.

Akcje szczepień prowadzono jedynie na granicy z Białorusią, gdzie zdarzały się w przeszłości przypadki występowania tej choroby u lisów. Obecnie obszarem najbardziej dotkniętym tą chorobą pozostaje województwo mazowieckie.

Pamiętajmy, by nie pozwalać czworonogom na swobodne bieganie poza posesją lub na terenach leśnych w sytuacji, zwłaszcza gdy w okolicy stwierdzane są kolejne ogniska wścieklizny. Każdy właściciel psa jest również zobowiązany do corocznego szczepienia swojego zwierzęcia przeciw tej chorobie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wetgiw.gov.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kury

Zwierzęta

Kilkadziesiąt martwych kur na miejskim śmietniku. Służby badają sprawę

Czytaj więcej >
asf świnie

Zwierzęta

USA: powstała szczepionka przeciw ASF. Preparat jest w fazie testowej

Czytaj więcej >
byk

Zwierzęta

Byk wpadł do studni. Strażacy ruszyli na pomoc

Czytaj więcej >
lasy państwowe

Zwierzęta

Lasy Państwowe: zachowanie nietoperzy wskazuje, że lato dobiegło końca

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Ciężarówka runęła do rowu. Padło dwadzieścia świń

Czytaj więcej >
kurnik

Zwierzęta

Pożar kurnika w gospodarstwie. Udusiło się 100 kurczaków

Czytaj więcej >