RolnikInfo.pl Zwierzęta Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów
unsplash.com / fot. Linnea Sandbakk

Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisów

8 kwietnia 2021

Przypadki numer 6,7 i 8 zostały zlokalizowane na Mazowszu w dniach od 19 do 26 marca. 7 kwietnia 2021 roku PIW-PIB opublikował oficjalne wyniki badań.

Kolejne przypadki wścieklizny w Polsce

Przez pewien czas wścieklizna nie występowała na terenie naszego kraju. Niestety, w styczniu i w lutym 2021 roku odnotowano pierwsze od dłuższego czasu przypadki lisów chorych na wściekliznę. Zlokalizowano je w centralnej części Polski.

Najnowszy komunikat Państwowego Inspektoratu Weterynarii z 7 kwietnia 2021 roku informuje o kolejnych trzech przypadkach wścieklizny u wolno żyjących lisów. Przypadki numer 6,7 i 8 potwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PIWet-PIB.

Szósty lis został znaleziony martwy w Dębach Wielkich w gminie Dębe Wielkie na terenie województwa mazowieckiego. Siódmy przypadek tej choroby zlokalizowano w Malcanowie, miejscowości położonej w gminie Wiązowna na Mazowszu. Również i w tym przypadku znaleziono padłego lisa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-5 ]

Kolejne martwe zwierzę pochodzące z miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w województwie mazowieckim okazało się być ósmym przypadkiem wścieklizny w Polsce.

Wścieklizna w Polsce 

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował o pierwszym przypadku wścieklizny w Polsce 19 stycznia 2021 roku. Ognisko zlokalizowane było w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna.

W połowie marca redakcja Rolnik Info informowała o planowanej akcji doustnego szczepienia lisów . Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, szczepionki były realizowane na terenie Mazowsza od 15 do 26 marca 2021 roku.

Od 2018 roku w Polsce problem wścieklizny praktycznie zniknął, toteż od tego czasu przestano szczepić wolno żyjące lisy na tę chorobę. Powodem, dla którego nie kontynuowano profilaktyki w tym kierunku, były również wysokie koszty szczepionek.

Akcje szczepień prowadzono jedynie na granicy z Białorusią, gdzie zdarzały się w przeszłości przypadki występowania tej choroby u lisów. Obecnie obszarem najbardziej dotkniętym tą chorobą pozostaje województwo mazowieckie.

Pamiętajmy, by nie pozwalać czworonogom na swobodne bieganie poza posesją lub na terenach leśnych w sytuacji, zwłaszcza gdy w okolicy stwierdzane są kolejne ogniska wścieklizny. Każdy właściciel psa jest również zobowiązany do corocznego szczepienia swojego zwierzęcia przeciw tej chorobie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wetgiw.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś