RolnikInfo.pl Zwierzęta Groźna choroba przy granicy. Sąsiedzi muszą zabijać zwierzęta, ostrzegają Polskę
Fot. Pexels/Christina & Peter - zdjęcie ilustracyjne

Groźna choroba przy granicy. Sąsiedzi muszą zabijać zwierzęta, ostrzegają Polskę

11 stycznia 2025
Autor tekstu: Redakcja RolnikINFO

Jeśli nawet u jednego zwierzęcia potwierdzono zakażenie tą chorobą, wszystkie muszą być zabite - pisze Instytut badawczy Friedrich-Loeffler z północy Niemiec. Laboratorium u naszych sąsiadów zza Odry potwierdziło zakażenie wirusem nienotowanym do tej pory w kraju od 1988 r. Ognisko znajduje się tuż przy granicy z Polską.

Groźna choroba przy granicy z Polską

FLI, czyli niemiecki federalny ośrodek badawczy zdrowia zwierząt potwierdził w piątek 10 stycznia ośrodek groźnej, zakaźnej choroby. Przestrzega, że nawet jedno zwierzę, u którego potwierdzone zostanie zakażenie, musi skutkować zabiciem całego stada . Choroby nie notowano w Niemczech od przeszło 40 lat — co wyraźnie zaznacza National Hog Farmer. Chorobę odnotowano tuż przy granicy z Polską, w powiecie Märkisch-Oderland (graniczy m.in. z Kostrzynem nad Odrą).

Zobacz też: Alarm Głównego Inspektoratu Weterynarii. Pierwsze ognisko grypy ptaków w 2025! Jest w tym województwie

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 r. Wiemy, kiedy złożyć wniosek
Wilki i żubry sieją spustoszenie na polach. Ministerstwo ma rozwiązanie: wielu będzie rozczarowanych

Zagrożone zwierzęta parzystokopytne

Jeśli nawet jedno zwierzę w gospodarstwie jest zarażone, wszystkie zwierzęta kopytne muszą zostać zabite" - czytamy w analizie FLI, przestrzegającym przed pryszczycą . To wyjątkowo zjadliwa wirusowa choroba zakaźna, która jest obwarowana precyzyjnym prawem międzynarodowym. Zagrożone są głównie krowy, świnie, owce, kozy i jelenie. Objawy obejmują gorączkę, pęcherze na stopach i ustach, utratę apetytu czy ślinienie się.

Ostatnie ognisko pryszczycy w Niemczech odnotowano w Dolnej Saksonii w 1988 roku. W samej Europie pojawiło się jeszcze później w Bułgarii - 2011 r., a Wcześniej, w 2001 r. - w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii czy Holandii.

Poważne zagrożenie gospodarcze

WOAH (World Organization of Animal Health) w swoim opracowaniu nt. choroby podnosi bardzo wysokie ryzyko gospodarcze związane z rozprzestrzenianiem się choroby. Choroba pojedynczego zwierzęcia wiąże się z wybiciem całego stada. To potencjalnie gigantyczne straty dla hodowców i rynku.

Wiadomo, że Niemcy wprowadziły już środki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Do szybkiego diagnozowania zaangażowano m.in. sieć laboratoriów.

"Niezrozumiałe". Po świętach ceny dramatycznie spadły. Polscy rolnicy pełni obaw
Dopłaty do dobrostanu zwierząt 2025. Ważny wymóg do spełnienia, inaczej pieniądze przepadną
Obserwuj nas w
autor
Redakcja RolnikINFO
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś