"Grunty wyłączone z produkcji" zamiast ugorowania. Nowy ekoschemat i płatność dla rolników
Nie ustają echa strajków rolniczych, których celem było zniesienie wielu zapisów Zielonego Ładu, między innymi ugorowania 4% gruntów ornych. Ten element został zniesiony, a zamiast niego wprowadzono nowy ekoschemat. Rolnicy będą mogli w ramach "gruntów wyłączonych z produkcji" otrzymać dodatkową płatność. O jakiej kwocie dopłaty mowa? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać fundusze?
Tego zapisu już nie znajdziecie w Zielonym Ładzie. Już jest inny
Dobrze pamiętamy strajki rolników z początku roku, którzy masowo wyjechali swoimi ciągnikami na polskie drogi. Blokady i akcje demonstracyjne miały zwrócić uwagę polskiego rządu na problem zapisów Zielonego Ładu, a mianowicie ugorowania 4% gruntów ornych. Ten zapis sprawiał, że rolnicy nie mieli wyjścia i musieli ograniczyć produkcje rolną.
Politycy po części chcą udobruchać polskich rolników i nieco ułatwić im życie. W związku z tym, dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz wsparciu premiera Donalda Tuska, zostały wprowadzone nowe regulacje unijne i krajowe. Od tego roku nie ma obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, zamiast tego jest nowy ekoschemat.
O co chodzi z ekoschematem: "Grunty wyłączone z produkcji"?
Nowe regulacje krajowe i unijne mają uprościć te elementy Zielonego Ładu, które wpływały na decyzję produkcyjne rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej.
Dzięki wdrożeniu nowego ekoschematu,
rolnicy mogą dobrowolnie wyłączyć z produkcji część gruntów ornych
. Na wyłączonych z produkcji gruntach, obowiązuje natomiast całkowity zakaz prowadzenia produkcji rolnej. Dotyczy to zakazu wypasu zwierząt i koszenia. Co istotne, zakazane będzie też
stosowanie środków ochrony roślin.
Wnioski o płatności w ramach nowego ekoschematu. Ile można dostać na hektar?
Nowy ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji", to szansa dla rolników na otrzymanie dodatkowej płatności.
Płatność przysługuje do powierzchni ugorowanej, nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 126,52 EUR/ha, tj. ok. 563 zł/ha. - czytamy na stronie rządowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu, mogą złożyć wniosek w terminie do 2 września 2024 roku , wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus).