Gromadzisz drzewo na sezon grzewczy? Niestety, nie będziesz mógł nim palić
Choć za oknem temperatury iście tropikalne i mało kto myśli o nadchodzącym sezonie grzewczym, to jednak powoli wielu właścicieli domów ogrzewanych drewnem, szykuje sobie opał na zimę. Niestety, drzewo ścinane właśnie w sierpniu nie będzie nadawać się do palenia. Dlaczego? Wszystko przez obowiązujące w Polsce przepisy.
O drewnie do palenia myśli już coraz więcej osób
Gorąca połowa sierpnia sprawia, że nie ma potrzeby przepalać jeszcze w domach. Jednak coraz częstszym widokiem stają się ciągniki z przyczepami załadowanymi świeżo ściętym w lesie drzewem. To znak, że właściciele domów, w którym głównym i jedynym ogrzewaniem jest piec na drewno, zaopatrują się w ten surowiec.
Wycinka, rąbanie i układanie drewna w pod zadaszeniem, to właściwy sposób na późniejsze przechowywanie go i suszenie. Jednak, czy takie drewno zdąży wyschnąć do sezonu grzewczego? Polskie prawo dokładnie określa, jakim drzewem można palić w piecach.
Zacznie się już 19 sierpnia. Protest rolników pojawi się na Pomorzu, mają nowe postulatyNie pal takim drewnem. Nie nadaje się
Polska uchwała antysmogowa dokładnie określa, jakiego drewna możemy użyć, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Niestety, drzewo ścięte nawet w czasie upałów, i poukładane pod dachem i w przewiewnym pomieszczeniu, nie będzie mogło zostać jeszcze spalone. Czemu?
Suszenie drewna od połowy sierpnia do rozpoczęcia sezonu grzewczego, to stanowczo za krótki czas, by móc ogrzewać nim domy. Ustawa antysmogowa określa maksymalną wilgotność drewna opałowego, którego wartość dopuszczalna w Polsce wynosi około 20%.
W dwa do trzech miesięcy suszenia, nie można uzyskać takiej wilgotności. Drewno zaraz po ścięciu, osiąga wilgotność w granicy około 50%. Okres suszenia drewna powinien wynosić od 1,5 roku do 2 lat, choć już po półrocznym sezonowaniu go, można go wrzucić do pieca.
To najgorsze, co możesz zrobić własnemu piecowi
Do ochrony środowiska i powietrza w swojej okolicy, moze się przyczynić każdy. Wystarczy palić w piecu dobrej jakości drewnem. Najbardziej pożądanym typem gatunków są drzewa liściaste, takie jak: jesion, dąb, brzoza, buk i grab.
Dobrze wysuszone, dostarczą piecom wysokiej kaloryczności. Takie drewno nie obciąży pieca, a dostarczy dużo ciepła przy minimalnie wytworzonym dymie. Wysuszone drewno nie zawiera także żywicy, która lubi osadzać się wewnątrz pieca.
Piec nie lubi, kiedy pali się mokrym drewnem, ale też impregnowanym, lakierowanym, malowanym czy pochodzącym z odpadów drewnianych. W korzystaniu z powyższych opcji sprawiamy, że do atmosfery uwalniane są szkodliwe, a często toksyczne substancje.
Ponadto piec może uleć uszkodzeniu, czy można doprowadzić do pożaru poprzez zapalenie się sadzy w kominie, a właściciel dodatkowo zapłaci karę za palenie takim drzewem.
Kontrole pieców trwają, mandaty się sypią
Od początku tego roku, obowiązuje w kraju zakaż używania kotłów poniżej 3 klasy oraz bezklasowych. Taki zakaz wymusza na właścicielach bezwzględną wymianę pieca na nowy model, zgodny z nowymi standardami i wymogami. To, czy wymieniliśmy piec na nowszy, może zostać skontrolowane przez komisję gminną lub upoważnionych do tego osób. Jeśli nadal dom jest ogrzewany zakazanym typem pieca, można dostać mandat.