Grzegorz Puda ws. emerytur rolniczych. "Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy"
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został zapytany, czy resort rolnictwa pracuje nad zmianami przepisów, pozwalającym rolnikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, na otrzymanie emerytury przy dalszym prowadzeniu gospodarstwa.
- Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy. Jeżeli chodzi o obszar, o którym dziś możemy powiedzieć, w ramach zmian związanych z KRUS, to przede wszystkim rolnicy, część związków zawodowych postulowały o zmianę w art. 28 ustawy, które weźmiemy pod uwagę - przekazał Grzegorz Puda.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa , trwają prace nad zmianami, a gdy uda się wypracować satysfakcjonujące dla zwracających się o zmianę rozwiązanie, wtedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiadomi o tym.
- Ustawa będzie skierowana przede wszystkim do wszystkich, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa domowe. Tak jak zapowiadaliśmy, będą dotyczyły nie tylko zmian związanych z prowadzeniem, musimy zmienić trochę prawo. Chcielibyśmy również poprawić legislację i po prostu wspierać małych i średnich, pamiętając, że duże gospodarstwa w Polsce też istnieją i tutaj nie chcielibyśmy im przeszkadzać, ale przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby pomoc płynęła do małych i średnich gospodarstw, na których rolnictwo polskie jest oparte - dodał Puda.
Apele o zmiany w ustawie
W sprawie zmiany w ustawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku stycznia bieżącego roku. Jak wskazywano, zwrócono się o podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią emerytom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na dalsze prowadzenie gospodarstwa . Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu rolników, by uzyskać prawo do emerytury rolniczej, rolnik musi między innymi zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego.
- Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 782), wypłata emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu na zasadach określonych w ust. 2–8, jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą - wskazywał zarząd KRIR w piśmie do resortu rolnictwa.
Zdaniem zarządu obecne przepisy są krzywdzące dla rolników . Niestety, często zdarza się, że rolnicy nie mają komu przekazać ziemi, przez co w momencie, gdy chcą otrzymać emeryturę, muszą pożegnać się ze swoją pracą. Zarząd KRIR zauważa, że wielu rolników nawet po przejściu na emeryturę, dalej chciałoby zajmować się pracą na swojej ziemi.
O zmianach krzywdzącego dla rolników prawa głośno mówią także działacze AGROunii. Przypomnijmy, na początku lutego podczas konferencji prasowej przed Centralą KRUS w Warszawie Michał Kołodziejczak mówił, że AGROunia przygotowała projekt zmian, dotyczący ustawy o wypłacie emerytur dla rolników, o czym więcej pisaliśmy > tutaj <.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Rolnik doznał urazu głowy przy maszynie. Dramat w Wielkopolsce
-
Wypadek podczas prac przy pozyskaniu drewna w lesie. Nie żyje 66-latek
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook, KRUS, KRIR