Jaka emerytura z KRUS po 20 latach pracy? Kwota wywołuje skrajne emocje
Od 1 marca 2024 roku wzrosły emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Aby rolnik mógł uzyskać pełne świadczenie emerytalne, według polskiego prawa, powinien odprowadzać składki przez co najmniej 25 lat. Co jednak, jeśli rolnik przepracował maksymalnie 20 lat?
KRUS: tyle obecnie wynosi emerytura rolnicza
Każdy rolnik w Polsce jest zobowiązany do odprowadzania składek emerytalno-rentowych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Obowiązujące przepisy wymagają od gospodarzy 25 lat składkowych, aby uzyskać pełne świadczenie emerytalne , które po waloryzacji od 1 marca 2024 roku wynosi 1 780,96 zł.
System emerytalny KRUS to dla rolników przechodzących na emeryturę ogromne wsparcie. Tu jednak warto wspomnieć, że wysokość rolniczej emerytury jest uzależniona od liczby lat opłacania składki emerytalno-rentowej w KRUS, wskaźnika waloryzacji rent i emerytur oraz wysokości najniższej emerytury.
Co z emeryturą po 20 latach odprowadzania składek w KRUS?
Aby zakwalifikować się do emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, rolnicy powinni osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny. Dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet 60 lat. Tak samo jest w przypadku świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odpowiedni wiek emerytalny i minimum 25 lat opłacania składek emerytalno-rentowych to dwa podstawowe czynniki, które są brane pod uwagę w KRUS. Co jednak, jeśli rolnik zakończył aktywność zawodową po 20 latach pracy?
W takiej sytuacji rolnik nie uzyska emerytury z KRUS . Jedynym wyjściem będzie zwrócenie się do ZUS, który obliczy emeryturę na podstawie wcześniej zgromadzonych tam środków finansowych.
To, ile rolnik otrzyma emerytury rolniczej zależy od liczby lat składkowych. Jeśli wyliczona kwota będzie niższa od najniższej emerytury pracowniczej z ZUS, wówczas zostanie podniesiona do minimum, czyli do 1 780,96 zł.
Skrócenie okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego możliwe?
Przybywa przypadków, w których rolnicy nie mogą uzbierać wymaganych 25 lat ubezpieczenia rolniczego. Spowodowane jest to "migracją" z ZUS do KRUS i odwrotnie. Dotyczy to głównie rolników urodzonych po 1990 r., którzy podejmowali zatrudnienie i rezygnowali z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Takie wędrówki automatycznie wyłączają rolników z ubezpieczenia społecznego. Wówczas rolnik traci prawo do emerytury.
Na skalę problemu uwagę zwróciła Wielkopolska Izba Rolnicza, która postuluje o skrócenie okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego do 20 lat. Propozycja ta została przyjęta do dyskusji przez resort rolnictwa . Ministerstwo zadeklarowało chęć rozważenia propozycji Izby Rolniczej.
Na konkrety, póki co trzeba zaczekać. Sama inicjatywa miałaby umożliwić wykluczonym dotąd rolnikom, korzystanie z emerytur z KRUS bez konieczności przystępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.