Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Kompostownik przydomowy. Najważniejsze informacje
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 10.10.2023 08:57

Kompostownik przydomowy. Najważniejsze informacje

Kompostownik
Ben Kerckx/Pixabay

Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

Po co w ogrodzie kompostownik?

Kompost doskonale poprawia kondycję gleby, obficie wzbogacając ją w materię organiczną. Stosowanie kompostu jest nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale także i ekonomicznym. Dlaczego? Ponieważ do jego tworzenia wykorzystujemy kuchenne odpady, takie jak różnego rodzaju obierki warzyw, ogryzki, skórki po bananie, skoszona trawa czy gałęzie, które i tak trafiłyby do kosza, a my poprzez kompostowanie dajemy im drugie życie.

Po co prowadzić kompostownik, skoro gotowe nawozy można kupić w każdym sklepie ogrodniczym i nie tylko? Kompost użyźnia glebę za pomocą próchnicy i poprawia jej strukturę. Jego stosowanie to najlepszy sposób na poprawę jakości gleby o praktycznie zerowych kosztach, a dodatkowo nie zanieczyszcza ziemi środkami chemicznymi. Nawozy dostępne w sklepach, co prawda poprawiają wygląd roślin, ale bardzo często działają również szkodliwie na glebę i cały ekosystem. Warto zaznaczyć, że kompost można stosować do wszystkich gatunków roślin, bez ryzyka ich przenawożenia.

Z czego zrobić kompostownik?

Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów na założenie przydomowego kompostownika jest założenie pryzmy kompostowej, czyli stosu ułożonego z różnych rodzajów materii organicznej. Dobrym pomysłem jest utrzymywanie takiej pryzmy w specjalnym pojemniku. Kompostownik może być drewniany, plastikowy czy nawet betonowy. Możemy wykonać go samodzielnie w domu bądź też kupić gotowy kompostownik w sklepie. 

Zasady zakładania kompostownika

Przede wszystkim należy pamiętać, aby zrobiony przez nas kompostownik nie miał szczelnego dna, a najlepiej by było, gdyby wcale go nie miał. Umożliwia to kontakt kompostu z glebą, dzięki czemu ułatwiamy do niego dostęp dżdżownicom i innym organizmom, wspierającym procesy rozkładu.

Przydomowy kompostownik z powodzeniem możemy wykonać  przykładowo ze zużytych palet. Wnętrze takiej konstrukcji możemy wyłożyć folią, co zdecydowanie przyśpieszy procesy rozkładu. Jednak musimy pamiętać o udrożnieniu dna kompostownika poprzez liczne dziury w folii. Możemy również zaopatrzyć w folię jedynie boczne ściany kompostownika, bez wykładania jego dna. Aby usprawnić proces powstawania kompostu, możemy zaopatrzyć nasz kompostownik w zdejmowaną, górną osłonę.