koń
gov.pl / KP PSP Sulęcin
Autor Magdalena Więckowska - 25 Kwietnia 2021

Koń uwięziony w głębokim błocie. Wyjątkowa akcja straży pożarnej

Wedle relacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie 23 kwietnia 2021 roku doszło do niebezpiecznej sytuacji z udziałem konia w jednym z lubuskich gospodarstw. Zwierzę dostało się na bardzo grząski teren i utknęło w głębokim błocie.

Z opresji, która mogła potencjalnie zagrażać życiu konia, zwierzę uratowali strażacy OSP Torzym i JRG Sulęcin.

Koń utknął w błocie

Na oficjalnej stronie Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie możemy przeczytać, iż 23 kwietnia 2021 roku w jednym z gospodarstw w miejscowości Torzym w województwie lubuskim doszło do niepokojącego zdarzenia.

Koń dostał się na błotnisty teren na jednym z pastwisk i się przewrócił. Niestety, zwierzę nie było w stanie wstać o własnych siłach. W pierwszej kolejności swoich sił w ratowaniu zwierzęcia próbował jego właściciel.

Niestety, wszelkie starania zdały się na nic - stało się jasne, że do uwolnienia konia z opresji potrzeba dodatkowej pomocy.

Zderzenie auta i ciągnika na polnej drodze. Policjanci odkryli oburzający faktZderzenie auta i ciągnika na polnej drodze. Policjanci odkryli oburzający faktCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Zgłoszenie o problemie trafiło do lokalnej straży pożarnej tego samego dnia w okolicach południa. Na miejsce przyjechały dwa zastępy strażaków - OSP Torzym i JRG Sulęcin.

Akcja ratownicza

Po przybyciu na pastwisko strażacy chcieli wspólnie podejść do konia i pomóc mu wstać. Również tutaj rzeczywistość zweryfikowała początkowe zamiary druhów - gdy tylko zbliżali się do zwierzęcia, zapadali się po kolana w błocie.

W dalszej kolejności strażacy skonstruowali prowizoryczny podest z desek i poruszając się po nich, mogli podejść do uwięzionego w błotnistej mazi konia.

Jak był powód tego, że koń w tak niefortunny sposób dostał się na grząski obszar znanego sobie pastwiska? Podejrzewa się, że został on przestraszony (prawdopodobnie przez dziką zwierzynę) i uciekając, biegł na oślep.

Jak relacjonują strażacy, ważący 300 kilogramów koń został obwiązany pasami, przeniesiony na plandekę i przetransportowany z podmokłego terenu. Na miejscu przez cały czas trwania akcji obecny był właściciel, który zajął się swoim pupilem, gdy ten znalazł się w suchym i bezpiecznym miejscu na pastwisku.

Początkowo zwierzę nie było w stanie się podnieść - było bowiem pozbawione sił, przemoczone, wychłodzone i zapewne mocno przestraszone. Na szczęście już po kilkunastu minutach odpoczynku koń samodzielnie wstał, co dało jasny sygnał, by sądzić, że wkrótce w pełni wróci do sił.

Można zatem bez cienia przesady powiedzieć, że zwieńczona sukcesem akcja strażaków uratowała życie konia.

Poniżej prezentujemy mapę z orientacyjną lokalizacją miejscowości Torzym, na której terenie doszło do opisywanego zdarzenia:

koń

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie

Następny artykuł