RolnikInfo.pl
KRUS- zasiłek opekuńczy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) powiadomiła, że do niedzieli 25 czerwca bieżącego roku ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS.

Jak powiadomiła KRUS, nie zmieniają się zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że o dodatkowe świadczenie mogą ubiegać się w przypadku, gdy dojdzie do zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, przedszkola, szkoły, a także innej placówki, do której uczęszcza dziecko oraz w przypadku, gdy niemożliwe jest z powodu koronawirusa sprawowanie opieki nad dzieckiem przez nianię, bądź opiekuna dziennego.

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników przysługuje, gdy sprawują opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez KRUS, o zasiłek opiekuńczy nie mogą ubiegać się rodzice, gdy drugi z rodziców jest w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem. Mowa o sytuacjach, gdy na przykład rodzic jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy wychowawczego.

Szkoły, przedszkola i żłobki otwarte

Przypomnijmy, jak wynika z aktualnych obostrzeń obowiązujących w Polsce, wszyscy uczniowie wrócili już do nauczania stacjonarnego. Otwarte zostały dla wszystkich dzieci żłobki i przedszkola.

Dziś Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś o 194 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, a także o 2 zgonach z powodu COVID-19 oraz o 6 zmarłych z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Łącznie z dzisiejszymi danymi w Polsce od początku pandemii zakażonych zostało 2 875 328 osób, natomiast 74 160 osób zmarło.Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: KRUS, gov.pl, MZ/Twitter

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >