RolnikInfo.pl
kukurydza

unsplash.com / fot. Andre Ouellet

Kukurydza na świecie rekordowo droga. Ceny mają nadal pozostać stabilne

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kukurydza jest ostatnimi czasy rekordowo droga, a niemały w tym udział ma masowa odbudowa pogłowia świń w Chinach. Kwestia ta ma wpływ na ceny kukurydzy na światowych rynkach, które - zgodnie z prognozami - mają pozostać przez najbliższy czas stabilne.

W Polsce zauważalny jest bardzo duży popyt na kukurydzę - mimo dużych zbiorów z ubiegłego sezonu rolnicy muszą się sporo natrudzić, by móc kupić to zboże. 

Sytuacja kukurydzy na rynku światowym

Jak podaje farmer.pl, wartość kukurydzy jest najwyższa od ostatnich ośmiu lat. Sytuacja jest zatem bez wątpienia wyjątkowa. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ceny za tonę kukurydzy nie ulegną zmianie.

Bardzo istotną dźwignią ogromnego popytu na kukurydzę w skali globalnej są Chiny. Już od pewnego czasu słychać, że władze Państwa Środka intensywnie pracują nad zwiększeniem krajowego pogłowia świń, co wymaga wielkich nakładów paszy.

Operacja ta jest przedsięwzięciem na gigantyczną skalę, co odzwierciedla się w bardzo dużym zapotrzebowaniu na kukurydzę ze strony Chin. To właśnie m.in. w działaniach tego państwa możemy dopatrywać się źródeł wysokich cen kukurydzy na światowych rynkach.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiały wideo:

[EMBED-3]

Cytowana przez portal farmer.pl Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej twierdzi: 

Pomimo wysokich zbiorów kukurydzy w bieżącym sezonie 2020/21 (zbiór 2020) popyt na kukurydzę na rynku światowym utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, szczególnie ze strony Chin odbudowujących pogłowie trzody chlewnej. To wywołało dynamiczny wzrost cen tego zboża na rynku światowym do poziomu nienotowanego od 8 lat.

Sytuacja z kukurydzą w Polsce

Jak wspomniano już we wstępie do artykułu, w Polsce istnieje dość spory problem, jeśli chodzi o szybkie nabycie kukurydzy. Warto podkreślić, że widoczny jest bardzo duży popyt na ten produkt, co również wpływa na rosnące ceny. 

Eksperci wskazują, że kukurydza kosztuje obecnie około 970 złotych za tonę. Chcą ją nabywać nie tylko przetwórcy krajowi, lecz również eksporterzy.

Prognozuje się, że ogólna podaż zbóż może wzrosnąć w marcu - oznacza to, że w tym czasie ich ceny mogą się delikatnie zmienić.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, od lipca 2020 roku do stycznia 2021 roku kupiono w Polsce 1,9 milionów ton kukurydzy. Jest to bardzo wysoki wynik - wystarczy go porównać z analogicznym okresem rok wcześniej, kiedy to ten sam wskaźnik był o 9% niższy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, PAP

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >