Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Małe gospodarstwa rolne. Zmiana terminu składania wniosków o dopłaty
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.10.2023 18:10

Małe gospodarstwa rolne. Zmiana terminu składania wniosków o dopłaty

prosię
unsplash.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina na swojej oficjalnej stronie internetowej, że termin składania wniosków o wsparcie finansowe na rozwój małych gospodarstw został rozszerzony do 10 listopada 2023 r. Dotychczas zarejestrowano już ponad tysiąc wniosków o wsparcie, osiągając kwotę blisko 105 mln zł. Rolnicy mogą cały czas składać dokumenty wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. 

Wsparcie dla małych gospodarstw rolnych na wsparcie produkcji

W Polsce sporą grupę gospodarstw rolnych tworzą małe gospodarstwa, które – w odróżnieniu od swoich dużych odpowiedników – mierzą się z nieco innymi wyzwaniami i problemami. Zaradzić im próbuje program finansowy z ramienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program obejmuje projekty wspierające produkcję rolną i przygotowanie do sprzedaży produkowanych towarów. Dofinansowanie może być przyznane na inwestycje w budynki, ich wyposażenie, zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Kto może skorzystać z dopłat z ARiMR?

Jak informuje ARiMR, wsparcie finansowe jest dostępne dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna powierzchnia gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Dodatkowo, beneficjenci muszą wykazać co najmniej 5 tys. zł przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, a we wniosku do ARiMR przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian mających zwiększyć wartość rynkową gospodarstwa.

Przynajmniej 100 tys. złotych na gospodarstwo rolne

Warto podkreślić, że standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł Z kolei gospodarstwa ekologiczne mogą liczyć na jeszcze wyższą kwotę wsparcia – 120 tys. zł. Przyznane środki w formie ryczałtu będą realizowane w dwóch ratach: 80 proc. kwoty trafi na konto rolnika przed realizacją projektu, a pozostałe 20 proc. po jego zakończeniu. Ważne jest, że to wsparcie może być przyznane tylko raz na osobę i gospodarstwo w okresie realizacji Planu Strategicznego.

 

 

źródło: ARiMR

 

 

Tagi: ARiMR