Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Minister dziękuje kobietom
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 15.10.2023 13:21

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Minister dziękuje kobietom

kobieta na polu
unsplash.com

15 października to dla wielu osób na wsi wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. To coroczne święto, które zyskało szczególne znaczenie od 2008 roku, kiedy zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego celem jest podkreślenie kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich aktywnej walki z ubóstwem na świecie.

 

Nieoceniona rola kobiet na wsiach na całym świecie

W ramach obchodów tego szczególnego dnia warto zastanowić się nad nieocenionym wkładem kobiet na obszarach wiejskich. To właśnie one często są architektami życia wiejskich społeczności, zajmując się nie tylko uprawą i hodowlą, ale również zapewniając żywność, wodę i opał dla swoich rodzin. Ich rola obejmuje także opiekę nad dziećmi, osobami starszymi i chorymi. Dodatkowo, poprzez prowadzenie działalności pozarolniczej, jak handel, kobiety przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, stanowiąc znaczący wkład w dobrobyt na poziomie lokalnym i narodowym.

Wyjątkowe wyzwania dla kobiet na wsiach

Mimo ogromnego zaangażowania i wysiłku, wiejskie kobiety stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami. Ubóstwo, dyskryminacja, przemoc i brak bezpieczeństwa to problemy, z którymi się borykają. Warto zauważyć, że według wszelkich wskaźników, sytuacja kobiet na obszarach wiejskich jest często trudniejsza niż mężczyzn, a także kobiet i mężczyzn mieszkających w miastach, co stanowi naruszenie zasad równości płci i równości ludzi.

Celebrowanie wartości pracy ludzkich rąk na wsi

15 października z pewnością warto warto na chwilę się zatrzymać i docenić wyjątkowy wkład kobiet w życie wsi. To nie tylko okazja do docenienia ich pracy, ale również refleksji nad koniecznością eliminowania nierówności, walki z ubóstwem i zapewnienia bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich to czas, aby podkreślić, że ich rola stanowi nieodłączny element budowy silnych społeczności i zrównoważonego rozwoju.

Z okazji święta życzenia kobietom złożył Robert Telus, szef MRiRW: 

– (…) dziękujemy Wam za ciężką, codzienną pracę w gospodarstwach rolnych. Za to, że podtrzymujecie piękne polskie tradycje. Wreszcie – za to, że tak aktywnie działacie na rzecz społeczności wiejskiej – napisano wśród życzeń na portalu resortu rolnictwa. 

 

 

źródło: MRiRW

 

 

Tagi: MRiRW