RolnikInfo.pl
Puda - święto bacowskie

Grzegorz Puda/Twitter

Minister rolnictwa w Ludźmierzu. "Będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa"

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W minioną niedzielę w Ludźmierzu odbyło się tradycyjne Święto Bacowskie. Na miejscu pojawił się minister rolnictwa i rozwoju wsi, by razem z bacami prosić podczas uroczystej Mszy Świętej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala o udany wypas owiec w bieżącym roku. Podczas spotkania z bacami szef resortu rolnictwa zapewnił, że rząd "będzie myśleć o większym wsparciu dla pasterstwa".

- Od strony rządu będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa - przekazał za pośrednictwem Twittera Grzegorz Puda, dziękując za zaproszenie do w Święcie Bacowskim w Ludźmierzu. 

W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym informowano o niedzielnym wydarzeniu, także podkreślono, że rząd będzie myśleć o wsparciu dla pasterstwa. 

Święto Bacowskie 

Święto Bacowskie odbyło się w minioną niedzielę 25 kwietnia w Ludźmierzu. Podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala poświęcone zostały stada owiec, woda i ogień. Tradycyjnie święto jest początkiem sezonu wypasowego w górach.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Mszy w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala przewodniczył ks. Jan Luberda, proboszcz parafii w Odrowążu Podhalańskim, który podkreślił, że "wiosenny redyk owiec uświadamia nam, że pamięć rodzi tradycję, a tradycja jest postawą naszej tożsamości". Co więcej, ksiądz podziękował bacom i juhasom za ciężką pracę włożoną w wypas owiec.

Spotkanie Pudy z bacami 

Na początku lutego bieżącego roku minister Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan w Polsce, by porozmawiać o wypasie kulturowym w kontekście pracy nad Planem Strategicznym dla WPR. Podczas spotkania przedstawiciele Związku Podhalan przekazali swoje postulaty, by pasterstwo zostało uwzględnione w większym stopniu podczas przygotowań nowych rozwiązań unijnej polityki. Jednak znaczącym problemem jest to, że bacowie nie są właścicielami gruntów i zwierząt, przez co nie otrzymują wsparcia z WPR. Z komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieszczonego po spotkaniu wynikało, że dyskusja na temat wsparcia wypasu tradycyjnego będzie kontynuowana.

Fot. Grzegorz Puda/Twitter

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Grzegorz Puda/Twitter, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Misyjne.pl, Onet.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >