Puda - święto bacowskie
Grzegorz Puda/Twitter
Autor Aneta Wasilewska - 26 Kwietnia 2021

Minister rolnictwa w Ludźmierzu. "Będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa"

W minioną niedzielę w Ludźmierzu odbyło się tradycyjne Święto Bacowskie. Na miejscu pojawił się minister rolnictwa i rozwoju wsi, by razem z bacami prosić podczas uroczystej Mszy Świętej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala o udany wypas owiec w bieżącym roku. Podczas spotkania z bacami szef resortu rolnictwa zapewnił, że rząd "będzie myśleć o większym wsparciu dla pasterstwa".

- Od strony rządu będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla pasterstwa - przekazał za pośrednictwem Twittera Grzegorz Puda, dziękując za zaproszenie do w Święcie Bacowskim w Ludźmierzu.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym informowano o niedzielnym wydarzeniu, także podkreślono, że rząd będzie myśleć o wsparciu dla pasterstwa.

Święto Bacowskie

Święto Bacowskie odbyło się w minioną niedzielę 25 kwietnia w Ludźmierzu. Podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala poświęcone zostały stada owiec, woda i ogień. Tradycyjnie święto jest początkiem sezonu wypasowego w górach.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania EmiliiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Mszy w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala przewodniczył ks. Jan Luberda, proboszcz parafii w Odrowążu Podhalańskim, który podkreślił, że "wiosenny redyk owiec uświadamia nam, że pamięć rodzi tradycję, a tradycja jest postawą naszej tożsamości". Co więcej, ksiądz podziękował bacom i juhasom za ciężką pracę włożoną w wypas owiec.

Spotkanie Pudy z bacami

Na początku lutego bieżącego roku minister Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan w Polsce, by porozmawiać o wypasie kulturowym w kontekście pracy nad Planem Strategicznym dla WPR. Podczas spotkania przedstawiciele Związku Podhalan przekazali swoje postulaty, by pasterstwo zostało uwzględnione w większym stopniu podczas przygotowań nowych rozwiązań unijnej polityki. Jednak znaczącym problemem jest to, że bacowie nie są właścicielami gruntów i zwierząt, przez co nie otrzymują wsparcia z WPR. Z komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieszczonego po spotkaniu wynikało, że dyskusja na temat wsparcia wypasu tradycyjnego będzie kontynuowana.

Puda TT

Fot. Grzegorz Puda/Twitter

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Grzegorz Puda/Twitter, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Misyjne.pl, Onet.pl

Następny artykuł