Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

mrirw ceny minimalne
unsplash.com / fot. A. Block

Producenci wielu produktów rolno-spożywczych już od dłuższego czasu wskazują na nieuczciwe praktyki pośredników, w których wyniku ceny za towary w skupach są zatrważająco niskie. By zapobiec niesprawiedliwej przewadze kontraktowej, Wielkopolska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ustalenie minimalnych cen niektórych produktów rolno-spożywczych.

Zwolennicy cen minimalnych będę mieli nietęgie miny: resort rolnictwa odpowiedział, iż zarówno w świetle prawa polskiego, jak i unijnego nie ma możliwości ustanawiania minimalnych cen.

Poradzono natomiast, by poszkodowani rolnicy tworzyli grupy producenckie i na własną rękę starali się o skracanie łańcucha dostaw poprzez sprzedaż detaliczną w swojej okolicy.

Batalia o ceny minimalne i stanowisko MRiRW

Pomysł dotyczący wprowadzenia cen minimalnych na produkty rolno-spożywcze zrodził się w wyniku frustracji, jaką przeżywają rolnicy sprzedający swoje towary w skupach po bardzo niekorzystnych dla nich stawkach.

Gospodarze mówią otwarcie - rynkiem spożywczym rządzą pośrednicy, niejednokrotnie w niezbyt uczciwy sposób wykorzystując swoją przewagę kontraktową.

W sprawę zaangażowała się Wielkopolska Izba Rolnicza, która po raz kolejny zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie kroków w kierunku ustalenia cen minimalnych towarów sprzedawanych przed rolników.

Wkrótce okazało się, że dyktowanie cen nie jest możliwe - zarówno w świetle przepisów polskich, jak i unijnych. Praktyki takie, choć popularne w gospodarce sterowanej, nie mają prawa bytu w ustroju kapitalistycznym.

Potrzeba tworzenia grup producenckich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi, którą wystosowało do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaznacza, iż zamiast ustalania cen minimalnych, próbowano wprowadzić definicję ceny referencyjnej na produkty rolne, poniżej której transakcja uznana by była jako nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Projekt ustawy był konsultowany z Komisją Europejską. Pod koniec 2019 roku uznano, że ceny za produkty są swobodnie ustalane przez strony i nie mogą być w żaden sposób stymulowane przez organy państwowe.

Projekt ustawy wylądował w koszu, jednakże Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleciło rolnikom, by na własną rękę starali się skracać łańcuchy dostaw poprzez tworzenie grup producenckich.

W ten sposób grupy producenckie mogłyby prowadzić m.in. sprzedaż detaliczną i być wspierane przez rynek lokalny.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl