Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

mrirw nawozy ceny
unsplash.com / fot. Lynn Peifer

W ciągu ostatniego roku ceny nawozów wykorzystywanych do produkcji rolnej odnotowały drastyczny wzrost. Rolnicy nie ukrywają, że fakt ten negatywnie wpływa na sytuację ekonomiczną ich gospodarstw i ma niemały wpływ na rosnące koszty żywności. Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

MRiRW stwierdziło, że rosnące ceny nawozów nie są wynikiem tzw. zmowy cenowej producentów, lecz wyższymi cenami produktów wykorzystywanych do produkcji nawozów - w tym gazu ziemnego i mocznika.

Ceny nawozów. MRiRW odniosło się do sprawy

Pieniądze, jakie płacą rolnicy za nawozy niezbędne do uprawy roślin, z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Wśród producentów żywności pojawiły się nawet podejrzenia o tzw. zmowę cenową wśród producentów nawozów.

Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie analizując dane GUS stwierdził, że od października 2020 roku do maja 2021 roku rolnicy płacą za nawozy w handlu detalicznym średnio o 11,1% więcej.

W przypadku nawozów azotowych wzrost cen jest jeszcze większy - sięga nawet 17,5%.

Czy zatem rolnicy, mówiąc o tzw. zmowie cenowej producentów nawozów, rzeczywiście mieli rację? Do tego typu zarzutów odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stanowisko MRiRW

Resort rolnictwa jednoznacznie stwierdził, że drożenie nawozów nie wynika ze złej woli czy chciwości ich producentów, lecz przyczyn dużo bardziej prozaicznych, tj. rosnących cen produktów wykorzystywanych do wytwarzania nawozów.

Dużą rolę w tym względzie odgrywa wartość gazu ziemnego, która w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła.

Drugim produktem składowym niezbędnym do wyprodukowania nawozów jest mocznik - on również stał się w ostatnim czasie znacznie droższy.

Choć mocznik granulowany jest i tak tańszy od swoich odpowiedników z powłoką biodegradowalną lub zawierającym inhibitor ureazy, to nie wolno go stosować od 1 sierpnia 2021 roku. Niewykluczone zatem, że w kolejnym sezonie ceny nawozów będą dalej rosnąć.

Warto również dodać, że za nawozy płacą coraz więcej nie tylko polscy rolnicy - niekorzystna sytuacja dla producentów żywności na miejsce bowiem na całym świecie.

W handlu światowym zauważalny jest wobec tego wzrost wartości żywności. Tutaj przyczyną są jednak nie tylko same nawozy, ale też rosnące koszty transportu i zatrudnienia.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl

Tagi: Nawóz MRiRW