RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Lynn Peifer

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

W ciągu ostatniego roku ceny nawozów wykorzystywanych do produkcji rolnej odnotowały drastyczny wzrost. Rolnicy nie ukrywają, że fakt ten negatywnie wpływa na sytuację ekonomiczną ich gospodarstw i ma niemały wpływ na rosnące koszty żywności. Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

MRiRW stwierdziło, że rosnące ceny nawozów nie są wynikiem tzw. zmowy cenowej producentów, lecz wyższymi cenami produktów wykorzystywanych do produkcji nawozów - w tym gazu ziemnego i mocznika.

Ceny nawozów. MRiRW odniosło się do sprawy

Pieniądze, jakie płacą rolnicy za nawozy niezbędne do uprawy roślin, z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Wśród producentów żywności pojawiły się nawet podejrzenia o tzw. zmowę cenową wśród producentów nawozów.

Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie analizując dane GUS stwierdził, że od października 2020 roku do maja 2021 roku rolnicy płacą za nawozy w handlu detalicznym średnio o 11,1% więcej.

W przypadku nawozów azotowych wzrost cen jest jeszcze większy - sięga nawet 17,5%.

Czy zatem rolnicy, mówiąc o tzw. zmowie cenowej producentów nawozów, rzeczywiście mieli rację? Do tego typu zarzutów odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stanowisko MRiRW

Resort rolnictwa jednoznacznie stwierdził, że drożenie nawozów nie wynika ze złej woli czy chciwości ich producentów, lecz przyczyn dużo bardziej prozaicznych, tj. rosnących cen produktów wykorzystywanych do wytwarzania nawozów.

Dużą rolę w tym względzie odgrywa wartość gazu ziemnego, która w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła.

Drugim produktem składowym niezbędnym do wyprodukowania nawozów jest mocznik - on również stał się w ostatnim czasie znacznie droższy.

Choć mocznik granulowany jest i tak tańszy od swoich odpowiedników z powłoką biodegradowalną lub zawierającym inhibitor ureazy, to nie wolno go stosować od 1 sierpnia 2021 roku. Niewykluczone zatem, że w kolejnym sezonie ceny nawozów będą dalej rosnąć.

Warto również dodać, że za nawozy płacą coraz więcej nie tylko polscy rolnicy - niekorzystna sytuacja dla producentów żywności na miejsce bowiem na całym świecie.

W handlu światowym zauważalny jest wobec tego wzrost wartości żywności. Tutaj przyczyną są jednak nie tylko same nawozy, ale też rosnące koszty transportu i zatrudnienia.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Andrzej otrzymał prezent od sponsora. "Dziewczynę też trzeba będzie przywieźć"

  • "Grzybowa mafia" szturmuje lasy. Masowy wywóz towaru na Zachód

  • Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Ceny

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych
Czytaj więcej >

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw
Czytaj więcej >

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]