Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nadchodzi susza. Siedem regionów zagrożonych
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Nadchodzi susza. Siedem regionów zagrożonych

susza
unsplash.com / fot. Abhishek Pawar

Rolnicy w okresie wzrostu roślin chyba najbardziej obawiają się ekstremalnych zjawisk pogodowych, do których mogą należeć zarówno długotrwałe, ulewne deszcze, jak i kompletny brak opadów atmosferycznych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał, że w Polsce mamy do czynienia z suszą na terenie siedmiu województw.

Rolnicy mają problem z niedoborem wody w województwie mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Susza krzyżuje plany rolników

Susza oznacza nie tylko niedobór wody dla roślin w glebie, ale też wyczerpanie jej zasobów w głębszych warstwach ziemi. Susza dodatkowo zwiększa ryzyko niszczycielskich pożarów.

Wiosną naukowcy podejrzewali, że susza w Polsce raczej nie wystąpi. Mimo to pogoda znowu zaskoczyła - problem ze znacznym niedoborem wody mają rolnicy już w siedmiu regionach w kraju.

Zagrożone są uprawy owoców i zbóż w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim. Warto jednak podkreślić, że szczególnie poważna sytuacja ma miejsce w województwie zachodniopomorskim.

Szczegóły sprawy

Pracownicy Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa wskazują, że średnia ilość opadów zmniejszyła się już w kwietniu, a trend ten był kontynuowany do końca maja.

To właśnie ten fakt zaważył na tym, że aktualnie rolnicy mierzą się z widocznym niedoborem wody na polach.

Portal kobietawsadzie.pl podaje, że zagrożenie dotyczy zbóż ozimych, zbóż jarych, plantacji truskawek oraz drzew owocowych.

W przypadku samych zbóż jarych susza w Polsce dała o sobie znać w 170 gminach, co stanowi około 2% wszystkich gruntów rolnych w Polsce.

Z niekorzystnymi warunkami pogodowymi zmagają się plantatorzy truskawek na terenie 60 gmin w kraju.

Warto dodać, że - przynajmniej na obecną chwilę - susza nie grozi rolnikom w zachodniej i południowej Polsce, a także gospodarzom mieszkającym na terenie Żuław Wiślanych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: kobietawsadzie.pl

Tagi: Susza Rośliny