Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 14.05.2021 02:00

Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy

Ptasia grypa - ogniska
Jai79/Pixabay

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 11 maja 2021 r. ogniska ptasiej grypy nr 307 - 312 w 2021 stwierdzono w województwach:

  • mazowieckim (4),

  • wielkopolskim (2).

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W gospodarstwach na terenie województwa mazowieckiego, gdzie stwierdzono ogniska od 307 do 310, utrzymywano łącznie 217 007 sztuk drobiu. Natomiast w województwie wielkopolskim na terenie gospodarstw, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy 311 i 312 utrzymywano łącznie 49 617 sztuk drobiu. Ognisko 312 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Dębe Kolonia, gdzie utrzymywano 40 kur niosek. 

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano w komunikacie. 

Najwięcej ognisk ptasiej grypy od początku roku stwierdzono w województwie:

  • mazowieckim (117),

  • wielkopolskim (89),

  • warmińsko-mazurskim (26),

  • pomorskim (22).

Kolejne spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z nieustannie pogarszającą się sytuacją na terenie województwa mazowieckiego 13 maja bieżącego roku zorganizowane zostało kolejne spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na temat poprzedniego spotkania, które odbyło się 7 maja, można przeczytać >tutaj<. 

Podczas wczorajszego spotkania Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozmawiał ze starostami powiatów oraz Powiatowymi Lekarzami Weterynarii na temat bieżącej sytuacji związanej z ptasią grypą. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, mimo tego, że "sytuacja w powiatach stabilizuje się" Konstanty Radziwiłł zaapelował, tak jak podczas poprzedniego spotkania, do samorządów, by włączyły się w poszukiwania miejsc na grzebowiska. Zdaniem Wojewody Mazowieckiego znalezienie miejsc na grzebowiska pozwoli na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy.

Co więcej, 7 maja bieżącego roku Konstanty Radziwiłł podpisał kolejne już rozporządzenie (nr 13) w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego,  ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego oraz przasnyskiego. Rozporządzenie numer 13 Wojewody Mazowieckiego można znaleźć >tutaj<. 

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW, Gov.pl