RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - ogniska

Jai79/Pixabay

Główny Lekarz Weterynarii: kolejne ogniska ptasiej grypy

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o stwierdzeniu kolejnych 6 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Oznacza to, że w Polsce od początku 2021 roku stwierdzono 312 ognisk ptasiej grypy. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto nowe ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 266 624 sztuk drobiu.

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 11 maja 2021 r. ogniska ptasiej grypy nr 307 - 312 w 2021 stwierdzono w województwach:

  • mazowieckim (4),

  • wielkopolskim (2).

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W gospodarstwach na terenie województwa mazowieckiego, gdzie stwierdzono ogniska od 307 do 310, utrzymywano łącznie 217 007 sztuk drobiu. Natomiast w województwie wielkopolskim na terenie gospodarstw, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy 311 i 312 utrzymywano łącznie 49 617 sztuk drobiu. Ognisko 312 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Dębe Kolonia, gdzie utrzymywano 40 kur niosek. 

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano w komunikacie. 

Najwięcej ognisk ptasiej grypy od początku roku stwierdzono w województwie:

  • mazowieckim (117),

  • wielkopolskim (89),

  • warmińsko-mazurskim (26),

  • pomorskim (22).

Kolejne spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z nieustannie pogarszającą się sytuacją na terenie województwa mazowieckiego 13 maja bieżącego roku zorganizowane zostało kolejne spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na temat poprzedniego spotkania, które odbyło się 7 maja, można przeczytać >tutaj<. 

Podczas wczorajszego spotkania Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozmawiał ze starostami powiatów oraz Powiatowymi Lekarzami Weterynarii na temat bieżącej sytuacji związanej z ptasią grypą. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, mimo tego, że "sytuacja w powiatach stabilizuje się" Konstanty Radziwiłł zaapelował, tak jak podczas poprzedniego spotkania, do samorządów, by włączyły się w poszukiwania miejsc na grzebowiska. Zdaniem Wojewody Mazowieckiego znalezienie miejsc na grzebowiska pozwoli na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy.

Co więcej, 7 maja bieżącego roku Konstanty Radziwiłł podpisał kolejne już rozporządzenie (nr 13) w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego,  ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego oraz przasnyskiego. Rozporządzenie numer 13 Wojewody Mazowieckiego można znaleźć >tutaj<. 

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, Gov.pl

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >