RolnikInfo.pl Zwierzęta Nadzwyczajne wsparcie dla sektora drobiarskiego? Tak, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI"
unsplash.com / fot. Nick Sarro

Nadzwyczajne wsparcie dla sektora drobiarskiego? Tak, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI"

18 maja 2021
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Jarosław Rzepa w interpelacji poselskiej skierowanej pod koniec kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ptasiej grypy zwrócili uwagę na to, że kolejne ogniska choroby pojawiają się w zastraszającym tempie. Jak wskazywali posłowie, polscy rolnicy, którzy zajmują się produkcją drobiu "przeżywają prawdziwe dramaty w swoich gospodarstwach".

- Utylizowane są miliony sztuk ptaków, straty rolników idą w miliony złotych, a gospodarze dalej nie mają pewności, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć - wskazywali posłowie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wniosek do KE ws. zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce

Jedną z kwestii, na którą chcieli znać odpowiedź posłowie, była informacja, czy ministerstwo przewiduje środki na dofinansowanie bioasekuracji w obiektach, w których hodowany jest drób. W odpowiedzi Anna Gembicka przekazała, że resort rolnictwa nie przewiduje dofinansowania bioasekuracji w obiektach, w których hodowany. Jednak to nie wszystkie informacje, jakimi podzieliła się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak się okazuje, w związku z tym, jakie straty rynkowe zostały poniesione przez rolników, utrzymujących drób " podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce ." Wsparcie przyznanie nadzwyczajnych środków leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest możliwe po wprowadzeniu rozporządzenia.

Anna Gembicka powiadomiła także, że działania, które obecnie są podejmowane, dotyczą przede wszystkim szacowana strat w gospodarstwach, gdzie utrzymywano drób (obszary zagrożone, zapowietrzone, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy). Analizy te dotyczą grypy ptaków w Polsce w okresie grudzień 2019 r. – marzec 2020 r. oraz okresu od listopada 2020.

Kiedy będzie można złożyć taki wniosek?

- Należy nadmienić, że zgodnie z art. 220 ust. 4  rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby, oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku - dodała Gembicka.

Czyli, wniosek do KE będzie mógł zostać złożony, gdy ptasia grypa zostanie wyeliminowana i jak zaznacza Gembicka, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI".

Przypomnijmy, od początku roku w Polsce stwierdzono 312 ognisk ptasiej grypy, gdzie łącznie utrzymywano (a ostatecznie wybito) ponad 10 milionów sztuk drobiu. Więcej na temat ostatnio potwierdzonych ognisk ptasiej grypy w 2021 roku pisaliśmy > tutaj <.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś