RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 120 tys. zł. Start naboru wniosków o nowy typ dotacji
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.09.2023 14:43

Nawet 120 tys. zł. Start naboru wniosków o nowy typ dotacji

banknoty polskie
Iberion.pl

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na nowy typ dotacji, który przewiduje wsparcie finansowe dla rozwoju małych gospodarstw rolnych. Środki pochodzą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jakie są zasady przyznania premii i kto może ubiegać się o fundusze?

 

Standardowe wsparcie i dodatkowe bonusy dla małych gospodarstw rolnych

Nowy program oferuje wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych dla większości gospodarstw, ale dla tych ekologicznych przewidziano nawet 120 tysięcy złotych. To znacząca pomoc, która może przyspieszyć rozwój rolnictwa. Finansowanie będzie przyznawane w formie ryczałtu i wypłacane w dwóch transzach. Pierwsza transza wynosić będzie aż 80 procent przyznanej kwoty, a reszta zostanie wypłacona później. Należy pamiętać, że to wsparcie jest jednorazowe na jedno gospodarstwo i jedną osobę.

Kto może skorzystać?

Program jest dostępny dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Obszar ich gospodarstwa nie może przekraczać 300 hektarów, a wartość ekonomiczna nie może przekroczyć 25 tysięcy euro w roku wyjściowym. Dodatkowo, aby spełnić wymogi, rolnicy muszą wykazać, że uzyskali co najmniej 5 tysięcy złotych przychodu ze sprzedaży produktów rolnych. Wnioskodawcy muszą także przygotować biznesplan, w którym opiszą planowane zmiany w swoim gospodarstwie, mające na celu zwiększenie jego orientacji rynkowej.

Na co można wydać uzyskaną premię?

Program “Rozwój Małych Gospodarstw” ma na celu wsparcie projektów związanych z produkcją rolno-spożywczą oraz przygotowaniem produktów rolnych do sprzedaży. Dofinansowanie może być wykorzystane na różne cele, takie jak inwestycje w budynki, ich wyposażenie, zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego. To szansa dla rolników na modernizację swoich gospodarstw i zwiększenie wydajności.

Proces i sposób składania wniosków

Chętni rolnicy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Nabór rozpoczął się 28 września i potrwa do 27 października 2023 roku. To okazja, by uzyskać wsparcie finansowe na rozwój swojego gospodarstwa i podjąć działania przynoszące korzyści zarówno rolnikom, jak i całej branży rolnej.

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR
Powiązane