Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet pół miliona złotych na rolnika. Nabór wniosków o dotację mija 15.09
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 20:27

Nawet pół miliona złotych na rolnika. Nabór wniosków o dotację mija 15.09

pieniądze
Iberion.pl

Ostatni moment na ubieganie się o wsparcie w postaci dotacji: hodowcy trzody chlewnej, którzy borykają się z trudnościami finansowymi na tle obecnych ograniczeń rynkowych, mają szansę na ubieganie się o wsparcie finansowe. Nabór wniosków o dotację, która może wynosić nawet pół miliona złotych, trwa tylko do 15 września 2023 roku.

Wsparcie dla rolników w kryzysie

Program skierowany jest do producentów rolnych, którym grozi utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń rynkowych wywołanych sytuacją na Ukrainie. Aby zakwalifikować się do wsparcia, rolnik musi prowadzić mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo i posiadać odpowiednie identyfikatory. Dodatkowym warunkiem jest prowadzenie gospodarstwa, w którym utrzymywane były świnie, oraz zarejestrowanie tych zwierząt w ARiMR w określonym okresie.

Wsparcie na poziomie 100 zł za prosię

Stawka wsparcia wynosi 100 zł za każde prosię urodzone w wyznaczonym okresie i zgłoszone do bazy IRZ do 31 sierpnia 2023 roku. Jak podkreślono w komunikacie na portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednym z istotnych aspektów programu jest maksymalna kwota wsparcia, jaką  może otrzymać rolnik: wynosi ona aż 500 tysięcy złotych.

Czas ucieka – nabór trwa do 15 września

Rolnicy, którzy spełniają kryteria i potrzebują wsparcia, muszą działać szybko. Nabór wniosków trwa tylko do 15 września 2023 roku. Termin ten zależy od daty wpływu dokumentów do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Dotychczas zarejestrowano już ponad 21 tysięcy wniosków, przy czym najwięcej pochodzi z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

 

źródło: ARiMR