Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nie tylko zboże. Z Ukrainy ma też przybywać za dużo innych produktów rolnych
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 24.10.2023 22:24

Nie tylko zboże. Z Ukrainy ma też przybywać za dużo innych produktów rolnych

sadzonki ziemniaków
unsplash.com

Polska, borykając się od pewnego czasu z problemem nadmiaru ukraińskiego zboża, stawia czoła także innemu wyzwaniu. Oprócz zbóż, nadmiernie importowane są z Ukrainy inne produkty rolnicze, co potwierdza w rozmowie z PAP Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Problem dla polskiego rynku: nadmiarowe ilości produktów rolno-spożywczych z Ukrainy

Od miesięcy zboże z Ukrainy jest dla polskich rolników i polskiego rynku nie lada wyzwaniem. Nie każdy jednak pamięta, że podobna sytuacja dotyczy także innych surowców rolnych zza naszej wschodniej granicy. Zakaz importu nałożony przez Komisję Europejską na pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik, mający zabezpieczyć rynki państw takich jak Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja, początkowo miał obowiązywać do 5 czerwca. Ostatecznie został przedłużony do połowy września, a 15 września embargo zostało zniesione.

 

Polska i inne kraje UE zamykają drzwi dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych

Po wygaśnięciu embarga nałożonego przez Komisję Europejską na niektóre produkty rolno-spożywcze sprowadzane z Ukrainy, Polska wprowadziła bezterminowy zakaz ich importu od 16 września 2023 roku. Decyzję tę podjęły również rządy Węgier, Słowacji i Rumunii, tworząc jednostronne ograniczenia importowe.

 

Problem z ukraińskimi ziemniakami

Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Polska boryka się nie tylko z nadmiarem zboża, ale także z nadmiarem innych produktów spożywczych z Ukrainy, np. ziemniaków.

– Mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek. Teraz chociażby pojawia się problem z ziemniakiem na naszym rynku, który jest ściągany z Ukrainy. Mamy ogromne obawy odnośnie tego, czy to nie będą kolejne symptomy destabilizacji naszego rynku – wskazał Krzysztof Ciecióra.

 

źródło: PAP, money.pl 

Tagi: Ukraina