RolnikInfo.pl Uprawy Nie wyrzucaj, tylko podsyp tuje. Zrób to wiosną, a w sezonie eksplodują zielenią
Fot. Oleg Upalyuk/CanvaPro

Nie wyrzucaj, tylko podsyp tuje. Zrób to wiosną, a w sezonie eksplodują zielenią

28 marca 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

W znakomitej większości polskich podwórek możemy natrafić na to drzewko — tuje idealnie sprawdzają się zarówno jako roślina ozdobna, jak i piękny żywopłot. Choć charakteryzuje się dużą wytrzymałością, może także natrafić na problemy. Dochodzi do tego, że zamiast cieszyć oko, zacznie szpecić krajobraz. Ten nawóz zdziała cuda, wystarczy użyć tego, co mamy w domu.

Tuje są w niemal każdym ogródku

To jedne z najpopularniejszych drzewek, jakie sadzimy w swoich ogrodach . Poza funkcją ozdobną, pełnią również często rolę żywopłotu, którym osłaniamy się od wścibskich sąsiadów . Bez wątpienia można stwierdzić, że tuje opanowały polskie ogrody i możemy je spotkać niemal wszędzie. Poza prywatnymi posesjami potrafią zdobić również parki i inne miejskie tereny zielone .

drzewka tuj.jpg
Fot. Roman Chekhovskoy/Getty Images/CanvaPro

Najpopularniejszymi odmianami tuj, które możemy spotkać w Polsce, to Szmaragd oraz Brabant. Jednym z najistotniejszych elementów tych drzewek, które zdobią nasz ogród, jest oczywiście piękny zielony kolor — pierwsza z odmian cieszy oko głębokim odcieniem, druga zaś nieco jaśniejszym .

Niekiedy zdarza się jednak, że tuje, zamiast uatrakcyjniać nasze podwórka i powodować dumę przed sąsiadami, sprawia, że wyjście na zewnątrz przestaje być miłe dla oka . To przez brązowiejące łuski, które szpecą krajobraz i psują humor właścicielom. Może to wynikać z różnych czynników, zarówno chorobowych, jak i dość naturalnych — tuja musi wrócić do formy po zimowej pogodzie . Są sposoby na to, aby sobie z tym poradzić.

Tych roślin pod żadnym pozorem nie przycinaj wiosną. Lista jest długa
Pelargonie to już przeżytek. Ta roślina to nowa królowa tarasów i ogrodów

Tuje chorują, trzeba reagować

Te popularne drzewka są znane ze swojej świetnej wytrzymałości, to dlatego tak wielu Polaków decyduje się je posadzić w swoim ogrodzie. Tuje nie wymagają zbyt wiele uwagi, zazwyczaj nie są im straszne nawet najsilniejsze mrozy . Jednak niekiedy nawet one mogą zostać zaatakowane przez choroby lub nie wytrzymać trudnych warunków pogodowych. Gdy zima odejdzie w zapomnienie, warto dokładnie przyjrzeć się tujom w ogrodzie i sprawdzić, czy na pewno są wolne od różnych schorzeń. Najczęściej zagrażają im choroby grzybowe, które mogą być trudne do wyplenienia.

Często występuje między innymi fytoftoroza, której charakterystycznymi objawami jest żółknięcie i brązowienie drzewka , w efekcie może ono nawet obumrzeć. Jeśli dostrzeżemy wczesne objawy choroby, warto dokonać leczniczych i zapobiegawczych oprysków, gdy jednak cała roślina zostanie zajęta grzybem, nadaje się do wycięcia .

tuje płot.jpg
Fot. fuzznails/Getty Images/CanvaPro

Tujom w naszych ogrodach zagraża również opieńkowa zgnilizna korzeni, która sprawia, że łuski tui stają się matowe, przebarwiają się na żółto i brązowo , z kolei na korze objawia się biała grzybnia. W tym przypadku, jeśli dostrzeżemy objawy, powinniśmy jak najszybciej usunąć drzewko . Przez kolejne kilka lat nie warto sadzić kolejnego w tym samym miejscu , grzybnia potrafi bowiem bardzo długo przetrwać.

Wśród pozostałych schorzeń tui, na które warto zwrócić uwagę podczas wiosennego przeglądu, wymienia się również:

  • zamieranie pędów,
  • szarą pleśń,
  • fuzariozę tui.

Poza czynnikami czysto chorobotwórczymi drzewkom może zaszkodzić również pogoda. Zżółknięte łuski szpecą podwórko, ale można im łatwo zaradzić . Tym sposobem zadbasz o piękny kolor tui.

Zobacz: Jeśli masz tę roślinę w ogródku, lepiej się jej pozbądź. Sanepid ostrzega

Zamiast wyrzucić, wsyp pod tuje

Warunki pogodowe potrafią mocno nadwyrężyć kondycję tui, które zasadziliśmy w swoim ogrodzie. Choć są to bardzo wytrzymałe rośliny, to od czasu do czasu i one potrzebują trochę opieki . Mimo że tegoroczna zima nie była zbyt mroźna, to w lutym w wielu regionach Polski temperatura na dłuższy czas spadła poniżej zera. To mogło poskutkować przykrym widokiem suchych, zżółkniętych łusek tui .

Istnieje prosty sposób na to, aby poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy odpowiednio nawozić drzewka, aby przywrócić im dawny blask i zachwycić wszystkich sąsiadów ich pięknym zielonym odcieniem . Warto jednak wiedzieć, kiedy najlepiej jest się za to zabrać.

Idealnym momentem na pierwsze nawożenie będzie przełom marca i kwietnia, a więc początek kalendarzowej wiosny, która jest równocześnie początkiem okresu wegetacyjnego tui . Ważne, aby temperatura gleby była wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Aby nawożenie było efektywne, warto skupić się na odpowiedniej kolejności. Rekomenduje się, aby na samym początku wykorzystać substancje z dużą zawartością azotu , co pobudzi rośliny do intensywnego wzrostu. Maj i czerwiec to idealny moment na nawozy wieloskładnikowe, a w lipcu przyda się duża zawartość fosforu i potasu .

Nie każdy chce jednak inwestować w płyny ze sklepu ogrodniczego, które są napakowane chemią. Niekiedy wolimy postawić na naturalność i ekologię i to w takiej sytuacji przyda nam się to, co mamy we własnym domu . Okazuje się, że świetny nawóz do tui możemy przygotować z fusów po kawie. Mają one dużą zawartość azotu, fosforu i potasu.

Przydatny będzie również nawóz z pokrzywy, warto wykorzystać również skórki po bananie — można je po prostu zakopać w ziemi w pobliżu drzewek i tym samym dostarczyć im dużej ilości potasu. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z nawozem. Zbyt nadmierne działania mogą zaszkodzić drzewkom.

Możesz uprawiać brzoskwinie we własnym ogrodzie. Zrób to, a plony będą obfite
Właśnie pojawiają się w lasach, nie możesz ich jednak zebrać. Za kilogram zapłacisz nawet 440 zł
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś