Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pszczelarstwo

Pszczelarstwo

Pszczelarstwo – rzemiosło (pierwotnie rolnicze) zajmujące się hodowlą pszczół, wywodzące się od bartnictwa.

pszczoła miodna
30.04.2024 19:27 Nie będzie w tym roku miodu rzepakowego? Pszczelarz zdradził prawdę

Tegoroczny kwiecień pokazał, że przysłowie “kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jest całkowicie prawdziwe. Niestety ta pogodowa huśtawka okazała się niekorzystna dla pszczelarzy. 

produkcja miodu
15.02.2024 12:52 Pszczelarze są wściekli, niepokojące wieści. Ukraiński miód niszczy polskie pasieki

Złość i gniew protestujących rolników przelała się również na polskich pszczelarzy. Importowany  z Ukrainy miód zalewa naszą gospodarkę, niszcząc tym samym rodzime pasieki. Komnsumpcja polskiego miodu od dwóch lat stoi w miejscu, dlatego utrzymanie pasieki przestaje być opłacalne. 

pszczelarz
09.11.2023 11:36 Pilna wiadomość dla pszczelarzy. Poważne zmiany w prawie, rozporządzenie uchwalone

17 października 2023 roku światło dzienne ujrzało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które radykalnie zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące znakowania miodów. Te ważne zmiany, zainicjowane celem poprawy identyfikacji miodów na rynku, wkraczają w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Jakie rewolucyjne nowości czekają na producentów i konsumentów miodów?

pszczoły
10.10.2023 10:30 Pszczelarzy coraz więcej. Czy to zaspokoi polski rynek?

Jak wynika z danych udostępnionych przez KOWR, pszczelarstwo w Polsce ma się dobrze, jednak potrzeby krajowego rynku są zdecydowanie większe.

Pszczelarz
13.09.2023 17:03 Zgnilec amerykański pszczół. W lipcu potwierdzono 26 nowych ognisk choroby

7 września Główny Inspektorat Weterynarii opublikował na swojej stronie biuletyn informujący o stanie zakaźnych chorób zwierzęcych na lipiec 2023 roku. Według publikacji w samym lipcu na terenie Polski potwierdzono 26 nowych ognisk zgnilca amerykańskiego pszczół.

banknoty
09.09.2023 17:52 Zmiana terminu składania wniosków o dopłaty dla części rolników

Dnia 08.09.2023 roku weszło w życie Zarządzenie nr 124/2023 Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wprowadza istotne zmiany w terminach składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla rolników działających w sektorze pszczelarskim. Te nowe wytyczne wprowadzają pewne modyfikacje w terminach i pozostają ważne w kontekście Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.

None
31.08.2023 15:53 Hurtowa sprzedaż miodu jest nieopłacalna. Czy właściciele dużych pasiek zrezygnują z zawodowego pszczelarstwa?

Pszczelarstwo to sektor produkcji zwierzęcej, który ma istotny wpływ na wyniki produkcji roślinnej. Obecność miododajnych owadów pozytywnie przyczynia się do cech jakościowych i ilościowych produktów takich jak gryka, jabłka czy rzepak. Jednak tendencje na polskim rynku, obserwowane od kilku lat, być może zmuszą właścicieli największych pasiek do zamknięcia swojej działalności. 

osoby przy komputerach
30.08.2023 19:30 Trzy interwencje: zmieniono termin składania wniosków o dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła istotne zmiany dotyczące składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach interwencji pszczelarskich. Nowe zarządzenie wprowadza zmiany w terminach składania wniosków oraz realizacji operacji, mając na celu ułatwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie w sektorze pszczelarskim.

pszczoły
08.08.2023 08:57 Ich wartość dla rolnictwa to nawet 4,7 mld zł rocznie. Wymierają zbyt szybko

8 sierpnia obchodzimy szczególne święto dla rolnictwa, gospodarki i całej ludzkości – Wielki Dzień Pszczół. Data ta przypomina o niezastąpionym wkładzie tych szczególnych zapylaczy w ekosystem i rolnictwo. Szacuje się, że ich rola przynosi polskiemu rolnictwu od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. Niestety nie brakuje alarmujących doniesień pszczelarzy i naukowców na temat szybkiego wymierania tych owadów, narażonych na liczne zagrożenia.

pieniądze
25.07.2023 20:00 Do części rolników trafiło 59,65 mln zł w ramach dopłat

Już 59,65 mln złotych w ramach dopłat bezpośrednich wpłynęło na konta 33,7 tysiąca pszczelarzy w Polsce. Pokaźne zainteresowanie tym wsparciem przerosło wstępne oczekiwania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponieważ na złożenie wniosków zdecydowało się aż 43,6 tysiąca pszczelarzy. Wypłata środków na konta pszczelarzy jest w toku. W związku z przekroczeniem pierwotnego budżetu w wysokości 60 mln zł, pulę środków na ten cel zwiększono do 80 mln zł.

pszczoły
15.07.2023 20:00 Wsparcie dla pszczelarzy. Zwiększono sumę dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła zwiększenie sumy dopłat dla pszczelarzy, którzy ubiegali się o pomoc finansową dla przezimowanych rodzin pszczelich. Zainteresowanie programem przerosło wstępne oczekiwania, dlatego pulę środków podniesiono z 60 mln zł do 80 mln zł. ARiMR rozpoczęła już wypłacanie pierwszych płatności.

Pszczelarz
27.06.2023 08:00 Współpraca rolnika i pszczelarza – to się opłaca

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zachęca do nawiązywania współpracy pomiędzy rolnikami oraz pszczelarzami, która może przynieść wiele korzyści obydwu stronom. Główna idea projektu zakłada przede wszystkim dbanie o dobro zapylaczy, co przekłada się na dobrostan człowieka.

ule pszczele
21.04.2023 12:56 Pszczoły są jeszcze bardziej pożyteczne, niż myślisz. Dzięki nim zarobisz znacznie więcej

Pszczoły miodne, jako zapylacze, odgrywają kluczową rolę w rolnictwie. W Polsce pszczelarstwo ma długą tradycję, a dbałość o dobrostan pszczół przekłada się na większe plony i zdrowsze uprawy. Jaką rolę odgrywają te owady w polskim rolnictwie? Jakie praktyki mogą wspierać bioróżnorodność pszczół miodnych? W naszym artykule przedstawimy szereg praktycznych porad, które będą mogły przynieść korzyści zarówno owadom, jak i rolnikom. 

miód
19.03.2022 02:44 Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Niekorzystna pogoda wpłynęła nie tylko na słabsze zbiory warzyw gruntowych i owoców, ale też na finalną ilość wyprodukowanego miodu. Jak relacjonują pszczelarze z miodowego zagłębia Polski - województwa podkarpackiego - w 2021 roku nie zebrano prawie wcale miodu spadziowego. Warto zaznaczyć, że ponad 50% miodu w naszym kraju pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Polski. Niekorzystne informacje ws. miodu Krótszy okres wegetacyjny roślin spowodowany wiosennymi przymrozkami, a także grad, burze i nawalne deszcze doprowadziły do uszkodzenia wielu kwiatostanów, a tym samym naraziły na szwank pożytki, z których korzystają zapylacze.W tym roku problemy przeżywają nie tylko sadownicy i producenci warzyw gruntowych, ale również pszczelarze. Dobrym probierzem sytuacji pszczelarskiej w kraju są informacje pochodzące z podkarpackich pasiek - to właśnie w południowo-wschodniej części Polski produkuje się ponad połowę miodu nad Wisłą. Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie wskazuje, że w 2021 roku próżno szukać miodu spadziowego, który zwyczajowo jest droższy od innych rodzajów miodu i stanowi popularny produkt eksportowy.

pszczoły
19.03.2022 02:43 Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

Choć sezon pszczelarski już minął, właściciele pasiek aktywnie przygotowują się do nadejścia zimy. Niestety, jeden z pszczelarzy z Wielkopolski będzie musiał włożyć gigantyczny wysiłek w to, by na wiosnę odtworzyć swoje rodziny pszczele: w ostatnich dniach pasieka została bowiem brutalnie zdewastowana. Policjanci zatrzymali w sprawie podejrzanego 34-latka, który nie przyznaje się do winy. Trwają poszukiwania drugiej osoby współodpowiedzialnej za śmierć 420 tys. pszczół. Motyw aktu wandalizmu nie jest znany. Dramat w pasieceŁamiąca informacja o losie jednej z pasiek w Tworzymiarkach (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) przekazali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. Do zdarzenia doszło w sobotę 11 września 2021 roku - funkcjonariusze otrzymali wtedy zawiadomienie o zdewastowaniu pasieki i otruciu dwudziestu jeden pszczelich rodzin. Sprawcy najprawdopodobniej otruli owady środkiem chemicznym. Co więcej, uszczelnili również pianką montażową cztery ule niezamieszkałe przez pszczoły.

pszczelarz pasieka
19.03.2022 02:43 Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

W ostatnich dniach funkcjonariusze straży granicznej z województwa warmińsko-mazurskiego zupełnie przypadkowo wykryli nielegalny proceder, jakiego dopuszczał się pszczelarz: mężczyzna w swojej pasiece hodował krzaki marihuany. Jak tłumaczył pszczelarz, nielegalnie uprawiane rośliny miały pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną jego pszczół. Krzaki marihuany między ulamiPszczelarstwo jest dziedziną, która wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Właściciele owadów robią wszystko, co w ich mocy, by zapylacze pozostały wolne od chorób. 57-letni pszczelarz mieszkający w gminie Barciany (woj. warmińsko-mazurskie) w swojej pasiece miał nie tylko ule, ale również 24 krzewy marihuany, które - jego zdaniem - miały dobrze wpływać na kondycję owadów. Fakt został odkryty przypadkowo przez funkcjonariuszy straży granicznej, którzy patrolowali okoliczne tereny.

pszczoły
19.03.2022 02:40 Słodki biznes, który stawia wymagania. Sekrety największej pasieki w Polsce

Choć z dużą dozą prawdopodobieństwa wielu z nas stwierdziłoby, że na co dzień nie ma z pszczołami zbyt wiele do czynienia, to w rzeczywistości związek ludzi i owadów zapylających jest bardzo ścisły - to dzięki nim możemy cieszyć się 80% dostępnej żywności. Świat bez pszczół nie byłby możliwy - by ukazać doniosłą rolę tych owadów w ekosystemie, poznać kulisy ich fascynującego życia i przyjrzeć się pracy pszczelarzy, redakcja Rolnik Info udała się do Grzegórzek koło Nidzicy, gdzie mieści się siedziba największego gospodarstwa pasiecznego w Polsce. Właścicielem gospodarstwa pasiecznego są bracia Piotr i Janusz Tkaczukowie, którzy poświęcili swoje życie trudnej sztuce pszczelarstwa i codziennemu pogłębianiu wiedzy na temat owadów zapylających. Podczas wizyty w gospodarstwie, które liczy ponad 3 tysiące uli, mogliśmy przyjrzeć się m.in. procesowi zbierania miodu, a także usłyszeć wiele niecodziennych faktów na temat życia pszczół. Słodki biznes, który stawia wymaganiaGrzegórzki to miejscowość położona w malowniczych regionach Warmii i Mazur - ze względu na rolniczy krajobraz i bogactwo roślin jest to miejsce, w którym owadom zapylającym nigdy nie brakuje pożywienia. W Grzegórzkach, poza licznymi gospodarstwami rolnymi, mieści się też siedziba gospodarstwa pasiecznego. Gospodarstwo jest bez wątpienia wyjątkowe, bowiem właściciele mogą pochwalić się największą liczbą uli w całej Polsce - jest ich ponad trzy tysiące. - Nasza pasieka to około trzech tysięcy uli; mówię około, dlatego że na zimę nieco ta liczba się zmniejsza. W tej chwili jest około 3200 uli rozłożonych na terenie Warmii i Mazur, w okolicach Nidzicy, Działdowa, rejonach Olsztynka - powiedział w rozmowie z Rolnik Info Piotr Tkaczuk. - W tej chwili nasze ule z pszczołami są położone w mniej więcej stu pasiekach. Struktura firmy jest taka, że jest dwóch właścicieli - ja i mój brat, z którym razem prowadzimy to gospodarstwo. Obecnie zatrudniamy dodatkowo siedem osób. Głównym produktem pasieki są różne rodzaje miodu - rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, nostrzykowy, faceliowy, a także gryczany. Jak zaznaczył właściciel firmy, pasieka jest znaczącym producentem miodu gryczanego w Polsce ze względu na szczególne usytuowanie geograficzne. Entuzjaści pszczelich produktów mogą dodatkowo kupić pierzgę czy propolis. Piotr Tkaczuk zdradził również, w jakiego rodzaju ulach jego pszczoły mieszkają na co dzień: - Pszczoły są w ulach typu Dadanta. Jest to jeden z najpopularniejszych typów uli na świecie. Obecnie pszczelarstwo zwróciło się od jakiegoś czasu w kierunku uli wielokorpusowych, uli budowanych ze styropianu, czy z innych sztucznych materiałów. My natomiast zostaliśmy przy tradycyjnych ulach zbudowanych z drewna - przyznał. - Teren mamy dość zasobny w pożytki. Jesteśmy na Mazurach, więc trudno tutaj o lepsze miejsce na pszczoły. Chęci mamy dużo, załogę mamy wspaniałą, bo ludzie pracują u nas po kilkanaście lat i też stali się pszczelarzami, weszli w tę pasję. (...) Ciężko byłoby mi albo mojemu bratu znaleźć profesję, która sprawiałaby więcej radości - podsumował z uśmiechem. Posiadanie pasieki to nie tylko sposób na dobrze prosperujący biznes - to przede wszystkim gotowość do wzięcia odpowiedzialności za tysiące stworzeń, których życie w wielkiej mierze zależne jest od ich właściciela. Czy zatem pszczelarstwo można postrzegać jako sposób na biznes, czy jest to raczej powołanie i wielka pasja? Piotr Tkaczuk odpowiedział: - Jedno i drugie, tego nie da się rozdzielić. Jeśli chcesz robić coś dobrze, musisz się tym zająć od początku do końca. Nie jest to praca na etacie, czas pracy jest mocno nieograniczony, czasami pochłania również soboty, czasami również niedziele, nie mówiąc o tym, że w głowie człowiek musi cały czas mieć świadomość odpowiedzialności za wiele małych istnień. Nie da się chyba tego rozłączyć - biznesu i pasji.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 ARiMR do pszczelarzy. Nabór wniosków został wydłużony

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powiadomiła o wydłużeniu terminu naboru wniosków o refundację kosztów poniesionych w ramach działań "Zakup pszczół" oraz "Zakup sprzętu pszczelarskiego". Pszczelarze mogą składać wnioski do KOWR. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, wnioski o refundację kosztów poniesionych w roku pszczelarskim 2021 w ramach działań: "zakup pszczół", a także "zakup sprzętu pszczelarskiego" można składać do 31 sierpnia bieżącego roku. Jak przypomniano, wydatki muszą zostać poniesione do 31 lipca 2021 roku. Dokumenty należy składać do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

policja - pszczoły
19.03.2022 02:39 Rolnikowi grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa wytrucia pszczół w sądzie

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu przypominają o zagrożeniach i sankcjach, jakie grożą za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym, zaznaczając, że sprawa padłych pszczół z zeszłego roku czeka na finał w sądzie. Mowa o sprawie, która do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu wpłynęła jeszcze 23 maja 2020 roku. Wtedy też funkcjonariusze otrzymali informacje o wytrutych pszczołach na terenie Gminy Wągrowiec w okolicach Wiatrowa.

Pszczoły - zalane pasieki
19.03.2022 02:36 Nieznany sprawca zniszczył pasiekę, zalewając ule ropą. Zabito setki pszczół

W nocy z niedzieli 4 kwietnia na poniedziałek 5 kwietnia nieznany sprawca wszedł na teren posesji w Zajezierzu, gdzie zalał dziewięć uli ropą, zabijając setki pszczół. Właściciel uli zgłosił zdarzenie do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach we wtorek 6 kwietnia. Obecnie nad sprawą pracują grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki i policja. - Właściciel oszacował straty na 9 tys. zł. Sprawa prowadzona jest pod kątem uszkodzenia mienia, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 - przekazał st. asp. Piotr Gdaniec, oficer prasowy KPP w Kartuzach.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Właścicielem pasieki jest pan Franciszek, który od lat pasjonuje się pszczelarstwem. Mężczyzna każdą wolną chwilę poświęcał na to, by rozwijać swoją pasiekę. W poprzednim sezonie jeszcze przed zimą pan Franciszek powiększył swoje pasieki, wszystkim pszczelim rodzinom udało się przetrwać zimowy czas.

morawiecki premier
20.05.2021 02:00 Premier zdradził rodzinną tajemnicę. Chodzi o rolnictwo

Okazuje się bowiem, że ojciec premiera - Kornel - zajmował się w młodości pszczelarstwem. Nieznany fakt na temat rodziny Morawieckich20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Te niewielkie owady, choć na co dzień wcale nie rzucają się w oczy, są istotami, dzięki którym na świecie możliwe jest życie. Nie ma w tym zdaniu żadnej przesady - pszczoły dzięki swojej pracy zapylają miliony kwiatostanów, a w konsekwencji ludzie i inne zwierzęta mogą cieszyć się jadalnymi owocami i warzywami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczół premier Morawiecki opublikował wymowny wpis na Facebooku. Zaznaczył w nim, że w Polsce pszczelarstwo istnieje od wielu wieków, a propagowanie wiedzy na temat pszczół stanowi ważne zadanie współczesnego świata. Pod tekstem polityk zamieścił również archiwalną czarno-białą fotografię. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Na podstawie krótkiego tekstu opublikowanego przez szefa Rady Ministrów wiemy, że postać uwieczniona na zdjęciu to jego ojciec, który był - jak określił to premier - pszczelarzem rodziny Morawieckich.

GIW - leki
12.05.2021 02:00 Ostrzeżenie GIW ws. sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

- Uwaga: Sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach - powiadomiono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jak powiadomił Główny Inspektorat Weterynarii mowa o produkcie leczniczym weterynaryjnym - Apivar 500 mg (Amitrazum), pasek do zawieszania w ulu, podmiot odpowiedzialny VETO-PHARMA Francja. Informacje uzyskane w systemie szybkiego powiadamiania o niewłaściwej jakości produktów leczniczych wskazały, że sfałszowane produkty zostały stwierdzone w Libanie. Na stronie GIW powiadomiono, że pojawiło się podejrzenie, że podrobiony produkt mógł zostać wyprodukowany w Republice Turcji.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

pszczoły
28.03.2021 01:00 Niewyjaśnione okoliczności nagłej śmierci pszczół. Właściciel zbiera fundusze na odbudowę pasieki

Córka pszczelarza, pani Justyna Ruczyńska, zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy, gdzie stara się zgromadzić fundusze na odbudowanie wymarłej populacji pszczół swojego ojca. Pomoc dla pszczelarzaChoć pszczelarstwo jest wymagającą i trudną dziedziną, to istnieją osoby, które bez dbania o zdrowie i dobrostan pszczół nie wyobrażają sobie życia. Pasjonatem miododajnych owadów jest bez wątpienia ojciec pani Justyny Ruczyńskiej, który pszczelarstwem zajmuje się od ponad trzydziestu lat. W jego imieniu córka zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która ma pomóc w odbudowaniu populacji pszczół. Co tak naprawdę wydarzyło się w pasiece? Niestety, na obecną chwilę wiadomo tylko, że owady z dnia na dzień i bez wcześniejszych niepokojących oznak wymarły. Jak możemy przeczytać w opisie zbiórki, pszczelarz posiadał aż sto rodzin pszczelich. Nie przeżyła żadna z nich. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Jak opowiada pani Justyna o swoim ojcu - pszczoły były i pozostaną nieodłączną częścią jego życia. By jednak odbudowa tak dużej pasieki była możliwa, potrzebna jest mobilizacja wielu ludzi, którym los pszczół nie pozostaje obojętny.