pszczoły
unsplash.com / fot. Boba Jaglicic
Autor Magdalena Więckowska - 5 Kwietnia 2021

Pszczoły dobrze zniosły zimę. Teraz zagrażają im tylko przymrozki

Choć dla rolników i ogrodników wiosna rozpoczęła się na dobre, to pszczoły nadal czekają na wzrost temperatur. Jak podaje szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk, w regionie Warmii i Mazur pszczoły przezimowały bez problemów.

Józef Zysk jednocześnie namawia do troski o owady i m.in. pojenie ich ciepłą wodą - pszczoły nadal narażone są na zgubne skutki niskich temperatur i przymrozków.

Pszczoły przetrwały zimę

Wedle relacji szefa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, w tym roku większość pszczół przetrwała zimę bez problemu. Warto zaznaczyć, że pszczoły nie zapadają w tzw. sen zimowy - tworzą natomiast tzw. kłęb zimowy, czyli zwartą grupę, w której owady się wzajemnie ogrzewają.

Zimowanie trwa mniej więcej od listopada do marca, choć pszczoły do chłodnego okresu w roku przygotowują się już od wiosny. W czasie zimy, gdy przebywają w ulu, ich czynności życiowe są spowolnione - wszystko po to, by wydatkować jak najmniej energii potrzebnej do przetrwania.

Gdy przychodzi przedwiośnie, temperatura w ulu wynosi około 34 stopnie Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że obecne wartości na termometrach stanowią zagrożenie dla życia pszczół.

Spektakularne odkrycie na polu. Rolnik odnalazł cmentarzysko sprzed 4000 latSpektakularne odkrycie na polu. Rolnik odnalazł cmentarzysko sprzed 4000 latCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego materiału wideo:

Zalecenia dla pszczelarzy

W bieżącym tygodniu praktycznie w całym kraju w ciągu dnia utrzymają się dość niskie temperatury - od 3 stopni Celsjusza na wybrzeżu do około 10 stopni Celsjusza na terenie reszty kraju. Temperatura ma nieco wzrosnąć dopiero w najbliższy weekend (10-11.04). W nocy niewykluczone są przymrozki.

Obecne ochłodzenie może być problematyczne, bo jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze znacznym ociepleniem, w wyniku którego część pszczół zdecydowała się na wyjście z uli. Mimo to są one nadal bardzo osłabione. Zdaniem Józefa Zyska, pszczelarze powinni dokarmiać swoje owady miodem.

Inną opcją jest podawanie pszczołom ciasta miodowo-cukrowego, które kładzie się na ramki. Warto zadbać o umożliwienie pszczołom dostępu do ciepłej wody z dodatkiem cukru. Co ciekawe, pszczela rodzina potrafi spożytkować nawet litr wody dziennie.

Zdaniem Józefa Zyska dokarmianie owadów przez pszczelarzy powinno trwać do momentu, gdy zakwitną wierzby i owady będą mogły pobierać z nich pyłek.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, wcinaj-miod.pl

Następny artykuł