RolnikInfo.pl
pszczoły

unsplash.com / fot. Boba Jaglicic

Pszczoły dobrze zniosły zimę. Teraz zagrażają im tylko przymrozki

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć dla rolników i ogrodników wiosna rozpoczęła się na dobre, to pszczoły nadal czekają na wzrost temperatur. Jak podaje szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk, w regionie Warmii i Mazur pszczoły przezimowały bez problemów.

Józef Zysk jednocześnie namawia do troski o owady i m.in. pojenie ich ciepłą wodą - pszczoły nadal narażone są na zgubne skutki niskich temperatur i przymrozków. 

Pszczoły przetrwały zimę

Wedle relacji szefa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, w tym roku większość pszczół przetrwała zimę bez problemu. Warto zaznaczyć, że pszczoły nie zapadają w tzw. sen zimowy - tworzą natomiast tzw. kłęb zimowy, czyli zwartą grupę, w której owady się wzajemnie ogrzewają.

Zimowanie trwa mniej więcej od listopada do marca, choć pszczoły do chłodnego okresu w roku przygotowują się już od wiosny. W czasie zimy, gdy przebywają w ulu, ich czynności życiowe są spowolnione - wszystko po to, by wydatkować jak najmniej energii potrzebnej do przetrwania.

Gdy przychodzi przedwiośnie, temperatura w ulu wynosi około 34 stopnie Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że obecne wartości na termometrach stanowią zagrożenie dla życia pszczół. 

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Zalecenia dla pszczelarzy

W bieżącym tygodniu praktycznie w całym kraju w ciągu dnia utrzymają się dość niskie temperatury - od 3 stopni Celsjusza na wybrzeżu do około 10 stopni Celsjusza na terenie reszty kraju. Temperatura ma nieco wzrosnąć dopiero w najbliższy weekend (10-11.04). W nocy niewykluczone są przymrozki.

Obecne ochłodzenie może być problematyczne, bo jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze znacznym ociepleniem, w wyniku którego część pszczół zdecydowała się na wyjście z uli. Mimo to są one nadal bardzo osłabione. Zdaniem Józefa Zyska, pszczelarze powinni dokarmiać swoje owady miodem.

Inną opcją jest podawanie pszczołom ciasta miodowo-cukrowego, które kładzie się na ramki. Warto zadbać o umożliwienie pszczołom dostępu do ciepłej wody z dodatkiem cukru. Co ciekawe, pszczela rodzina potrafi spożytkować nawet litr wody dziennie. 

Zdaniem Józefa Zyska dokarmianie owadów przez pszczelarzy powinno trwać do momentu, gdy zakwitną wierzby i owady będą mogły pobierać z nich pyłek. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, wcinaj-miod.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >