Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Pszczoły dobrze zniosły zimę. Teraz zagrażają im tylko przymrozki
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

Pszczoły dobrze zniosły zimę. Teraz zagrażają im tylko przymrozki

pszczoły
unsplash.com / fot. Boba Jaglicic

Józef Zysk jednocześnie namawia do troski o owady i m.in. pojenie ich ciepłą wodą - pszczoły nadal narażone są na zgubne skutki niskich temperatur i przymrozków. 

Pszczoły przetrwały zimę

Wedle relacji szefa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, w tym roku większość pszczół przetrwała zimę bez problemu. Warto zaznaczyć, że pszczoły nie zapadają w tzw. sen zimowy - tworzą natomiast tzw. kłęb zimowy, czyli zwartą grupę, w której owady się wzajemnie ogrzewają.

Zimowanie trwa mniej więcej od listopada do marca, choć pszczoły do chłodnego okresu w roku przygotowują się już od wiosny. W czasie zimy, gdy przebywają w ulu, ich czynności życiowe są spowolnione - wszystko po to, by wydatkować jak najmniej energii potrzebnej do przetrwania.

Gdy przychodzi przedwiośnie, temperatura w ulu wynosi około 34 stopnie Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że obecne wartości na termometrach stanowią zagrożenie dla życia pszczół. 

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Zalecenia dla pszczelarzy

W bieżącym tygodniu praktycznie w całym kraju w ciągu dnia utrzymają się dość niskie temperatury - od 3 stopni Celsjusza na wybrzeżu do około 10 stopni Celsjusza na terenie reszty kraju. Temperatura ma nieco wzrosnąć dopiero w najbliższy weekend (10-11.04). W nocy niewykluczone są przymrozki.

Obecne ochłodzenie może być problematyczne, bo jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze znacznym ociepleniem, w wyniku którego część pszczół zdecydowała się na wyjście z uli. Mimo to są one nadal bardzo osłabione. Zdaniem Józefa Zyska, pszczelarze powinni dokarmiać swoje owady miodem.

Inną opcją jest podawanie pszczołom ciasta miodowo-cukrowego, które kładzie się na ramki. Warto zadbać o umożliwienie pszczołom dostępu do ciepłej wody z dodatkiem cukru. Co ciekawe, pszczela rodzina potrafi spożytkować nawet litr wody dziennie. 

Zdaniem Józefa Zyska dokarmianie owadów przez pszczelarzy powinno trwać do momentu, gdy zakwitną wierzby i owady będą mogły pobierać z nich pyłek. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, wcinaj-miod.pl

Tagi: Wiosna Zima