RolnikInfo.pl > Zwierzęta > O czym gdacze kura? Sztuczna inteligencja zna odpowiedź
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 25.09.2023 18:12

O czym gdacze kura? Sztuczna inteligencja zna odpowiedź

kira
Pixabay

Poznanie języka emocjonalnego kur przy pomocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Naukowcy oznajmiają, że opracowali system służący do interpretacji stanów emocjonalnych kur. Ma to znacznie polepszyć dobrostan tych zwierząt, poprzez zdecydowanie większą empatię ludzi zajmujących się nimi na co dzień. 

Przełomowe badanie

Niezwykle nowatorskie podejście do komunikacji międzygatunkowej zaprezentowali Japońscy uczeni z Tokio, a dokładniej zespół pod przewodnictwem Adriana Davida Cheoka, skupiając się na zrozumieniu wokalizacji kur. Wykorzystali do tego zaawansowane modele matematyczne sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Uczeni opracowali system zdolny do interpretowania różnych stanów emocjonalnych kur, takich jak głód, strach, złość, zadowolenie, podniecenie i niepokój.

Metodologia przeprowadzonych badań wykorzystuje najnowocześniejszą technikę sztucznej inteligencji, nazywaną uczeniem się głębokiej analizy emocji (DEAL), które pozwala na szczegółowe rozumienie stanów emocjonalnych przy pomocy danych słuchowych. DEAL opiera się na złożonych algorytmach matematycznych, dzięki czemu system może z czasem się uczyć i skutecznie dostosowywać do nowych wzorców wokalnych.

Jak uczeni badali emocje kur?

Naukowcy skrupulatnie rejestrowali i analizowali wokalizacje 80 kurcząt w różnych warunkach. Następnie algorytm sztucznej inteligencji dostawał ww. próbki dźwięku, po czym przypisywał je do różnych stanów emocjonalnych drobiu i uczył się je rozpoznawać. Uczeni podczas przeprowadzania badań współpracowali z zespołem psychologów zwierzęcych i lekarzy weterynarii, którzy zapewnili fachową wiedzę na temat danych stanów emocjonalnych kurcząt, celem ich dokładnej interpretacji.

Cel badania emocji kur

Uczeni chcą wypełnić lukę między komunikacją ludzi i zwierząt. W publikacji “Deciphering Avian Emotions: A Novel AI and Machine Learning Approach to Understanding Chicken Vocalizations” uczeni podkreślają, że badania mają na celu utorowanie drogi do zdecydowanie bardziej empatycznych interakcji z królestwem zwierząt. Na łamach "New York Post" Adrian David Cheok oznajmił, że jeśli lepiej zrozumiemy zwierzęta, będziemy mogli stworzyć dla nich lepszy świat.

Naukowcy podkreślają, że ich AI może mieć inne wyniki w zależności od danego gatunku i środowiska. Ponadto na chwilę obecną sztuczna inteligencja posługiwała się jedyniem samym gdakaniem kur, a jak wiadomo, wszystkie zwierzęta prowadzą też inną komunikację, np. poprzez mowę ciała