RolnikInfo.pl
tuczępy

gov.pl / fot. KP PSP Międzychód (Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie, OSP w Kwilczu)

Ogromny pożar pola pszenicy. Spaliło się 48 ha zboża na pniu

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czas żniw powinien - przynajmniej w teorii - dawać wiele satysfakcji z uzyskanych plonów, jednakże nie wszystkim rolnikom jest dane przeżywać ten czas w spokoju. Do ogromnego pożaru pola pszenicy doszło 29 lipca 2021 roku w Tuczępach. Ogień strawił aż 48 hektarów zboża na pniu i 2 hektarów ścierniska.

Do walki o plony rzucili się nie tylko strażacy, ale również okoliczni rolnicy.

Gigantyczny pożar zboża w Tuczępach

Pożar zboża na pniu, chwilę przed żniwami, jest najgorszym scenariuszem, o jakim może pomyśleć rolnik. Niestety, do tego typu dramatycznej sytuacji doszło w czwartek 29 lipca 2021 roku w Tuczępach w województwie wielkopolskim.

Jak można przeczytać w komunikacie podanym na oficjalnej stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie, zgłoszenie o pojawieniu się ognia na polu przekazano krótko po godzinie 16:00.

Gdy na miejsce przybyli pierwsi strażacy, okazało się, że ogień trawi 20 hektarów zboża na pniu. Sytuacja była bardzo poważna - wszystko wskazywało na to, że żywioł będzie z łatwością rozprzestrzeniał się dalej ze względu na silny wiatr.

Finał akcji gaśniczej

W akcję zaangażowano aż 23 zastępy straży pożarnej z okolicy: PSP Międzychód, OSP Międzychód, OSP Kwilcz, OSP Kamionna, OSP Sieraków, OSP Łowyń, OSP Lubosz, OSP Kurnatowice, OSP Mokrzec, OSP Mechnacz, OSP Góra, OSP Turowo, OSP Pniewy, OSP Bukowiec, OSP Bolewice, OSP Boruja Kościelna i JRG Nowy Tomyśl.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano również samolot typu Dromader, a także pracowników Nadleśnictwa Bolewice.

W oficjalnym komunikacie na stronie straży pożarnej z Międzychodu, pojawiła się informacja o rolnikach, którzy bez wahania wsparli działania druhów m.in. z wykorzystaniem swojego sprzętu rolniczego.

Pomimo ogromnej woli walki o dobytek rolniczy, a także sprawnej współpracy służb, spaleniu uległo aż 48 hektarów zboża na pniu i 2 hektary ścierniska. Na obecną chwilę nie przekazano szacunkowej skali strat finansowych, które poniósł właściciel pola.

Powód, dla którego pole zajęło się ogniem, pozostaje niewyjaśniony.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wyrok sądu za śmiecenie w lesie. 33-latek zapłaci 8,5 tys. złotych

  • Politycy dostają podwyżki, ASF szaleje. Kołodziejczak o rządzie: "Mają krew na rękach"

  • Coraz większe zainteresowanie kupnem traktorów. Sprzedaż rośnie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl / KP PSP Międzychód

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

warzywa gruntowe

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Czytaj więcej >
kukurydza

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości

Czytaj więcej >
susza rolnicza

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

Czytaj więcej >
pestycydy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych

Czytaj więcej >