Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Ogromny pożar pola pszenicy. Spaliło się 48 ha zboża na pniu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Ogromny pożar pola pszenicy. Spaliło się 48 ha zboża na pniu

tuczępy
gov.pl / fot. KP PSP Międzychód (Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie, OSP w Kwilczu)

Czas żniw powinien - przynajmniej w teorii - dawać wiele satysfakcji z uzyskanych plonów, jednakże nie wszystkim rolnikom jest dane przeżywać ten czas w spokoju. Do ogromnego pożaru pola pszenicy doszło 29 lipca 2021 roku w Tuczępach. Ogień strawił aż 48 hektarów zboża na pniu i 2 hektarów ścierniska.

Do walki o plony rzucili się nie tylko strażacy, ale również okoliczni rolnicy.

Gigantyczny pożar zboża w Tuczępach

Pożar zboża na pniu, chwilę przed żniwami, jest najgorszym scenariuszem, o jakim może pomyśleć rolnik. Niestety, do tego typu dramatycznej sytuacji doszło w czwartek 29 lipca 2021 roku w Tuczępach w województwie wielkopolskim.

Jak można przeczytać w komunikacie podanym na oficjalnej stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie, zgłoszenie o pojawieniu się ognia na polu przekazano krótko po godzinie 16:00.

Gdy na miejsce przybyli pierwsi strażacy, okazało się, że ogień trawi 20 hektarów zboża na pniu. Sytuacja była bardzo poważna - wszystko wskazywało na to, że żywioł będzie z łatwością rozprzestrzeniał się dalej ze względu na silny wiatr.

Finał akcji gaśniczej

W akcję zaangażowano aż 23 zastępy straży pożarnej z okolicy: PSP Międzychód, OSP Międzychód, OSP Kwilcz, OSP Kamionna, OSP Sieraków, OSP Łowyń, OSP Lubosz, OSP Kurnatowice, OSP Mokrzec, OSP Mechnacz, OSP Góra, OSP Turowo, OSP Pniewy, OSP Bukowiec, OSP Bolewice, OSP Boruja Kościelna i JRG Nowy Tomyśl.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano również samolot typu Dromader, a także pracowników Nadleśnictwa Bolewice.

W oficjalnym komunikacie na stronie straży pożarnej z Międzychodu, pojawiła się informacja o rolnikach, którzy bez wahania wsparli działania druhów m.in. z wykorzystaniem swojego sprzętu rolniczego.

Pomimo ogromnej woli walki o dobytek rolniczy, a także sprawnej współpracy służb, spaleniu uległo aż 48 hektarów zboża na pniu i 2 hektary ścierniska. Na obecną chwilę nie przekazano szacunkowej skali strat finansowych, które poniósł właściciel pola.

Powód, dla którego pole zajęło się ogniem, pozostaje niewyjaśniony.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: gov.pl / KP PSP Międzychód