RolnikInfo.pl
olej

pixabay.com

Historyczny wynik produkcji w 2020 roku. Branża olejarska ma powód do dumy

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Branża olejarska w Polsce podsumowała wyniki produkcyjne z 2020 roku. Wniosek jest jeden - branża może być z siebie dumna, ponieważ po raz pierwszy w historii przekroczono pułap przerobionych 3 milionów ton ziaren.

Ziaren rzepaku, z których tłoczy się olej, było w sumie 3,15 milionów ton w całym 2020 roku. Wynik jest jeszcze bardziej imponujący, gdy zestawimy go z rokiem 2019, kiedy to wykorzystano 2,96 milionów ton nasion rzepaku.

Sukces branży olejarskiej

 O aktualnych danych poinformowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Portalspozywczy.pl zacytował słowa prezesa PSPO - Mariusza Szeligi, który odniósł się do wyników z 2020 roku:  

- Pierwszy raz w historii branży przekroczyliśmy próg przerobu 3 mln ton nasion, co jest niewątpliwie sukcesem całego łańcucha dostaw i zagospodarowania produktów przerobu rzepaku.

Mariusz Szeliga odniósł się także do perspektyw branży na przyszłość: 

- Obecnie wydaje się, że kluczową kwestią na przyszłość jest ustabilizowanie podaży rzepaku, a jeśli będzie to możliwe, dalszy jej wzrost, co oczywiście wymaga podjęcia konkretnych działań choćby w kontekście wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem strategia Europejskiego Zielonego Ładu.

Rekord został pobity

Rolnicy w Polsce są żywo zainteresowani uprawą rzepaku - ponadto Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej spośród grupy unijnych producentów oleju rzepakowego zdecydowała się na zwiększenie poziomu krajowych dostaw

W rankingu producentów oleju rzepakowego na terenie Europy Polska plasuje się w czołówce, wraz z krajami takimi jak Francja, Niemcy, Dania czy Wielka Brytania.

Nie wszystkie informacje z branży są jednak w pełni optymistyczne: PSPO podaje, iż poziom zaolejenia nasion w 2020 roku wyniósł średnio 40%, co w porównaniu z poziomem zaolejenia z poprzednich lat (na poziomie około 42%) oznacza, że potrzeba było więcej surowca do tłoczenia oleju.

Jak podaje portalspozywczy.pl, olej rzepakowy ma zastosowanie w biopaliwach i w sektorze spożywczym. Z rekordowej ilości ziaren w Polsce wyprodukowano 1,25 milionów ton oleju rzepakowego.

Warto zauważyć, że w 2020 roku ilość wyprodukowanego oleju rafinowanego zwiększyła się o 23 tysiące ton w porównaniu do poprzedniego sezonu. Po raz kolejny potwierdza to wzrostowy trend produkcji tego typu oleju. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownica

  • Wójt protestował jesienią z rolnikami. Teraz dostał wezwanie na komisariat

  • Groźna choroba wróciła po 10 latach. Weterynarz o sytuacji na Mazowszu

Źródło: portalspozywczy.pl

Podobne artykuły

truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
UOKiK - Tomasz Chróstny

Biznes

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Czytaj więcej >
Jaja - Polska

Biznes

Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Czytaj więcej >
opłacalność gospodarstw rolnych

Biznes

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
mrirw

Biznes

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa - Sylwia Spurek

Biznes

Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

Czytaj więcej >