Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Historyczny wynik produkcji w 2020 roku. Branża olejarska ma powód do dumy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Historyczny wynik produkcji w 2020 roku. Branża olejarska ma powód do dumy

olej
pixabay.com

Ziaren rzepaku, z których tłoczy się olej, było w sumie 3,15 milionów ton w całym 2020 roku. Wynik jest jeszcze bardziej imponujący, gdy zestawimy go z rokiem 2019, kiedy to wykorzystano 2,96 milionów ton nasion rzepaku.

Sukces branży olejarskiej

 O aktualnych danych poinformowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Portalspozywczy.pl zacytował słowa prezesa PSPO - Mariusza Szeligi, który odniósł się do wyników z 2020 roku:  

- Pierwszy raz w historii branży przekroczyliśmy próg przerobu 3 mln ton nasion, co jest niewątpliwie sukcesem całego łańcucha dostaw i zagospodarowania produktów przerobu rzepaku.

Mariusz Szeliga odniósł się także do perspektyw branży na przyszłość: 

- Obecnie wydaje się, że kluczową kwestią na przyszłość jest ustabilizowanie podaży rzepaku, a jeśli będzie to możliwe, dalszy jej wzrost, co oczywiście wymaga podjęcia konkretnych działań choćby w kontekście wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem strategia Europejskiego Zielonego Ładu.

Rekord został pobity

Rolnicy w Polsce są żywo zainteresowani uprawą rzepaku - ponadto Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej spośród grupy unijnych producentów oleju rzepakowego zdecydowała się na zwiększenie poziomu krajowych dostaw

W rankingu producentów oleju rzepakowego na terenie Europy Polska plasuje się w czołówce, wraz z krajami takimi jak Francja, Niemcy, Dania czy Wielka Brytania.

Nie wszystkie informacje z branży są jednak w pełni optymistyczne: PSPO podaje, iż poziom zaolejenia nasion w 2020 roku wyniósł średnio 40%, co w porównaniu z poziomem zaolejenia z poprzednich lat (na poziomie około 42%) oznacza, że potrzeba było więcej surowca do tłoczenia oleju.

Jak podaje portalspozywczy.pl, olej rzepakowy ma zastosowanie w biopaliwach i w sektorze spożywczym. Z rekordowej ilości ziaren w Polsce wyprodukowano 1,25 milionów ton oleju rzepakowego.

Warto zauważyć, że w 2020 roku ilość wyprodukowanego oleju rafinowanego zwiększyła się o 23 tysiące ton w porównaniu do poprzedniego sezonu. Po raz kolejny potwierdza to wzrostowy trend produkcji tego typu oleju. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Olej Rośliny