Tegoroczne zbiory rzepaku zapowiadają się obiecująco. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują, że tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce wyniosą około 3,7-3,8 mln ton. Choć ostateczna wielkość zbiorów będzie znana dopiero po zakończeniu żniw, obecne dane dają nadzieję na pobicie kolejnego rekordu.
Czas na składanie wniosków o dopłaty dla rolników z sektora zbóż i nasion oleistych trwa do 14 lipca 2023 roku. Program wsparcia został uruchomiony w związku ze stratami gospodarczymi spowodowanymi przywozem ziarna z Ukrainy. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zgłosiło się z wnioskami już około 16 tysięcy rolników. Jakie są warunki ubiegania się o pomoc i jakie gatunki roślin obejmuje ten program?
Ziaren rzepaku, z których tłoczy się olej, było w sumie 3,15 milionów ton w całym 2020 roku. Wynik jest jeszcze bardziej imponujący, gdy zestawimy go z rokiem 2019, kiedy to wykorzystano 2,96 milionów ton nasion rzepaku. Sukces branży olejarskiej O aktualnych danych poinformowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Portalspozywczy.pl zacytował słowa prezesa PSPO - Mariusza Szeligi, który odniósł się do wyników z 2020 roku: - Pierwszy raz w historii branży przekroczyliśmy próg przerobu 3 mln ton nasion, co jest niewątpliwie sukcesem całego łańcucha dostaw i zagospodarowania produktów przerobu rzepaku.Mariusz Szeliga odniósł się także do perspektyw branży na przyszłość: - Obecnie wydaje się, że kluczową kwestią na przyszłość jest ustabilizowanie podaży rzepaku, a jeśli będzie to możliwe, dalszy jej wzrost, co oczywiście wymaga podjęcia konkretnych działań choćby w kontekście wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem strategia Europejskiego Zielonego Ładu.