Panika wśród działkowców. Zlikwidują część ogródków?
Przepisy, które weszły w życie w 2023 roku, są ogromnym zmartwieniem Polskiego Związku Działkowców. Poprzedni rząd zmienił ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co otwiera z łatwością drzwi do likwidacji ponad półtora miliona ogródków działkowych w Polsce. Czy rząd Tuska rozwiąże ten problem?
Nowelizacja, która komplikuje życie
We wrześniu ubiegłego roku, rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w życie nowelizację Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która miała na celu ograniczyć deweloperom budowanie coraz mniejszych mieszkań, jednocześnie omijając przepisy prawne.
To, co z perspektywy ówczesnego rządu miało być dobrym rozwiązaniem ograniczającym patodeweloperkę, okazało się mocno uderzać w Polski Związek Działkowców. Wprowadzone zmiany mogą być głównym powodem do likwidacji znacznej większości ogródków działkowych w Polsce.
Główne wytyczne Ustawy
Rozporządzenie, które zobowiązuje samorządy do opracowania planów zagospodarowania przestrzennego (do końca 2025 roku), może wpłynąć na decyzję o pozostawieniu ogródków działkowych, lub o ich likwidacji.
Ustawa, której obecny rząd jak dotąd nie zakwestionował, wprowadza 13 rodzajów stref planistycznych, lecz tylko w trzech z nich mogą znajdować się ogrody działkowe. To budzi ogromny niepokój wśród działkowców.
Z doświadczenia wiemy, że stosunek lokalnych włodarzy jest bardzo różny do ogródków działkowych i niektórzy, chętnie by je zlikwidowali, przeznaczając tereny pod mieszkaniówkę lub inwestycje. Chcemy, by ogrody działkowe były zapisane w przepisach jako opcja dodatkowa do stref planistycznych. Dzięki temu ogrody działkowe znajdujące się na terenach, co do których nie uchwalono jeszcze planu miejscowego, będą miały szansę przetrwać" — mówi Bartłomiej Piech z Polskiego Związku Działkowców w rozmowie z serwisem “Fakt”
Ministerstwo próbuje opanować sytuację
Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło niemalże tysiąc petycji od działkowców, którzy zwracają się z prośbą o zmiany w rozporządzeniu odnośnie planów ogólnych w taki sposób, aby uchronić ogródki działkowe przed potencjalnym ryzykiem ich likwidacji. Radca prawny w rozmowie z "Faktem" wyjaśnia, że przepisy dotyczą ponad 23 tysięcy hektarów, na których terenie znajdują się 522 tysiące działek.
Jak na petycję odpowiedział Resort Rozwoju i Technologii? Ministerstwo postanowiło uwzględnić w nowych przepisach kolejną wielofunkcyjną strefę z zabudową mieszkaniową wielorodzinną- co ma załagodzić nastroje działkowców. Przekazano również gminom możliwość ostatecznego podejmowania decyzji- co do pozostawienia lub likwidacji ogródków działkowych.