Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Plony zbóż o 70 proc. mniejsze. Rolnicy z Pomorza załamani skutkami suszy
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 31.08.2023 10:00

Plony zbóż o 70 proc. mniejsze. Rolnicy z Pomorza załamani skutkami suszy

Pszenica
unsplash.com

Radio Gdańsk przekazuje doniesienia rolników z Pomorza odnośnie do druzgocących skutków niedoborów wody w glebach uprawnych.
 

Straty związane z suszą

Pomorscy rolnicy dokonują podsumowania strat związanych z suszą. „Niemal bezdeszczowy maj i czerwiec sprawiły, że dziś plony, zwłaszcza w zachodniej w części regionu, są mizerne” – powiedział Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Najgorsza sytuacja dotyczy przede wszystkim zbóż jarych. W tym przypadku plon zbóż jest mniejszy niż w zeszłym roku. Eksperci podają, że spadek ten waha się w granicach od 30 do 70 proc.

Duże straty w zbożach jarych

Jak podkreśla Wiesław Burzyński, podobny sezon z dużą liczbą strat został odnotowany w 2018 roku. „Ten rok rzeczywiście jest bardzo krytyczny, szczególnie dla regionu, gdzie są ziemie niższej klasy: Kociewia, Kaszub. Należy współczuć rolnikom. Przeznaczyli bardzo drogie nawozy, a zbiór tu jest żaden” – dodaje prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Zgodnie z informacją podaną przez Radio Gdańsk w najbardziej niedogodnej sytuacji znajdują się rolnicy, którzy swoje zasiewy przeprowadzili w kwietniu. Jak podkreśla Lech Kolaska z Pomorskiej Izby Rolniczej – „Byłem już na niejednym polu. Oziminy na dobrych klasach ziemi są w miarę możliwości, ale na ziemiach słabych praktycznie i ozime, i jare dostało mocno w łeb”.

Pomoc suszowa dla producentów rolnych

Radio Gdańsk przypomina, że wszelkie straty związane ze skutkami suszy należy zgłaszać do 15 października za pośrednictwem przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi aplikacji suszowej. Rolnicy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie czynszu dzierżawnego, podatku rolnego i składek KRUS.

Co więcej, za szacowanie szkód suszowych odpowiedzialne są również komisje powoływane przez wojewodę. „Wnioski o powołanie komisji wpłynęły od czterech tysięcy gospodarstw w regionie” – zaznaczył cytowany w komunikacie Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

Źródło: radiogdansk.pl

Tagi: Susza Zboża