Podaj to w rzepaku z dużym wyprzedzeniem. Intensywny wzrost rośliny gwarantowany
Przy uprawie rzepaku trzeba się liczyć z dużym zapotrzebowaniem na azot i potas w newralgicznym momencie. Jeśli wówczas wystąpią braki, odbije się to na zbiorach. Dlatego konieczne jest działanie z wyprzedzeniem i nawożenie obliczone na czas powrotu do wegetacji.
Bez potasu nie ma azotu. Nawozić trzeba z wyprzedzeniem
Na potrzeby związane z uprawą rzepaku zwraca uwagę Karol Bogacz na łamach farmer.pl. Wskazuje on na specyfikę rzepaku , która polega na konieczności nawożenia materiałami azotowymi. Aby jednak możliwe było dostarczenie uprawom azotu, konieczne jest zadbanie także o odpowiedni poziom potasu . Liczy się jednak nie tylko ilość, ale też czas.
Potas w uprawach rzepaku działa jak katalizator dla azotu . Jeśli w ziemi zabraknie pierwszego pierwiastka, to drugi może nigdy nie zostać pobrany w optymalnej ilości. Tak stanie się również wtedy, gdy potas znajdzie się w ziemi zbyt późno.
Rzepak najwięcej potasu pobiera podczas wznawiania wegetacji
Potas należy podać z wyprzedzeniem w stosunku do okresu największego zapotrzebowania, tj. okresu wznowienia wegetacji . Według Bogacza optymalny harmonogram to podanie potasu na 2-3 tygodnie przed wznowieniem:
Pobranie azotu przez rzepak jest w dużej mierze uzależnione właśnie od zaopatrzenia w potas. Tu pamiętajmy, że nawet bardzo wysokie dawki N nie są dobrze wykorzystane, jeśli gleba nie jest zaopatrzona w inne makroelementy, w tym właśnie K. Tak więc potas jest współodpowiedzialny za optymalne pobranie N, ale co równie ważne - reguluje gospodarkę wodną rośliny i wzmacnia jej tkankę.
Dowiedziono, że rzepak najwięcej potasu pobiera w momencie rozpoczęcia wegetacji i właśnie wówczas braki są dla rośliny najbardziej dotkliwe. Ponadto trzeba zawrócić uwagę, że ok. 60 proc. potasu pobiera rzepak z podglebia . Trzeba więc czasu, aby pierwiastek przeniknął do odpowiedniej warstwy.
Najlepszy moment na podanie potasu przy uprawie rzepaku
Szczególnie ważne jest, aby w potas zaopatrzyć lekkie gleby. To z nich pierwiastek znika najszybciej, przede wszystkim w drodze wymywania. Jeśli więc nie zadbamy o odpowiednią ilość pierwiastka w odpowiednim, wystarczająco wyprzedzającym wznowienie wegetacji, terminie, odbije się to na zbiorach .
Jeśli zaś chodzi o warunki do nawożenia, to zważywszy na 2-3 okres poprzedzający na wegetację najlepiej podać potas w czasie, kiedy w nocy mamy do czynienia z przymrozkami, jednak za dnia utrzymują się temperatury dodatnie.