Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Podatek od posiadania kota. Za brak opłaty grozi wysoki mandat
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 29.02.2024 14:03

Podatek od posiadania kota. Za brak opłaty grozi wysoki mandat

kot rasowy
fot. Pixabay/pidepu

W Polsce obowiązuje nie tylko podatek od posiadania psa, ale również od kota. Zapewne wielu miłośników tych czworonożnych pupili, nie zdawało sobie sprawy, że taka opłata w ogóle istnieje. Jednak nie dotyczy ona posiadaczy kotów, które zostały przygarnięte lub zaadoptowane ze schroniska. Kto zatem powinien zapłacić podatek od kota?
 

Dla kogo podatek od posiadania kota?

"Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki"- to stwierdzenie sformułowane przez Benjamina Franklina w 1789 roku, doskonale wpasowało się we współczesne realia. Podatki są nieodzowną częścią życia każdego dorosłego człowieka. 

Na właścicieli czworonożnych zwierząt, takich jak pies czy kot, również została nałożona opłata- w formie podatku. Różnica między podatkiem od psa lub kota jest taka, że za pierwszego zwierzaka właściciel ma odgórny obowiązek uiszczenia podatku (jeśli gmina, w której mieszka takowy wprowadziła), natomiast podatek od posiadania kota obowiązuje tylko określoną grupę właścicieli.

Posiadacze kotów przygarniętych z ulicy, a także zaadoptowanych ze schroniska mogą być spokojni. Podatek od posiadania kota, skierowany jest głównie dla właścicieli kotów rasowych.

Zmiany w dostępie do sanatoriów z KRUS

Jaka opłata za rasowego kota?

Jeżeli zamarzy się miłośnikowi kotów kupno takiego czworonoga z hodowli, wówczas spisana zostaje umowa kupna- sprzedaży, co jest jednoznaczne (w polskim prawie) z tym, że zwierzę traktowane jest jako przedmiot

Podatek od posiadania kota nakładany jest wówczas w wysokości 2% wartości zwierzęcia, jednak tylko na właściciela kota rasowego, za którego zapłacono minimum 1 tys. zł

Taki podatek -nazywany w świetle prawa- od czynności cywilnoprawnych (PCC), należy uiścić składając deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym lub drogą elektroniczną. Czas, jaki obowiązuje na uregulowanie podatku, to 14 dni od zawarcia umowy kupna- sprzedaży kota.

Co grozi za brak opłaty podatku od kota?

Koszt podatku od milusińskich kotów, wartych powyżej 2 tys. złotych to zaledwie 40 zł. Nie jest to duża kwota, dlatego nie warto zapominać o uiszczeniu opłaty. 

Co natomiast, gdy właściciel spóźni się z zapłatą podatku od posiadania kota? Prawo odnosi się również i do takiej kwestii. Za opóźnienie w uiszczeniu podatku od kota w terminie 14 dni od dokonanej transakcji, właściciel czworonoga zobowiązany jest do zapłaty odsetek za zwłokę a także mandatu.

Na posiadacza zostanie nałożona kara w wysokości od 1/10 pensji minimalnej, do nawet jej 20-krotności. Będzie to kwota od minimum 424 zł, do nawet 84,8 tysięcy złotych